Китайската икономика е постигнала стабилен растеж през второто тримесечие от 6,9 на сто, съобщи БТА, позовавайки се на световните агенции.
Този темп на увеличение на брутния вътрешен продукт (БВП) на втората икономика в света обаче може да се забави заради волята на властите да се борят срещу огромното задлъжняване на азиатския гигант.
Добрият резултат за БВП е съпътстван от окуражителни данни и за промишленото производство, продажбите на дребно и инвестиции, отразявайки в същото време стабилността и на вътрешното, и на външното търсене.
Някои експерти обаче се съмняват, че този значителен растеж ще бъде и траен. Неотдавнашното затягане на кранчето на евтините заеми доведе до забавяне на нарастването на кредитирането, а това ще се отрази на икономиката през втората половина на годината, коментират анализатори.
Частният и държавният дълг са достигнали 250 на сто от БВП на страната и това е повод за тревоги и сред рейтинговите агенции. Пекин бе отворил силно кранчето на кредитите през последните години, за да подкрепи икономиката, но създаде спекулативен бум и то най-вече на пазара за недвижими имоти.
Агенция Фич (Fitch) предупреди в петък, че нарастващият дълг на Китай би могъл да предизвика "икономически и финансов шок", но въпреки това запазва сегашната си оценка А + със стабилна преспектива.
Промишленото производство се е увеличило със 7,6 на сто през юни на годишна основа, а спрямо предходния месец е нараснало с 6,5 на сто. За цялата първа половина на годината то се е увеличило с 6,9 на сто.
Продажбите на дребно са нараснали с 11 на сто през юни спрямо 10,7 на сто увеличение през май. За първите шест месеца растежът е 10,4 на сто.
Инвестициите в производствен капитал са скочили с 8,6 на сто през първата половина на годината.
"Правителството на Китай активно съдейства за продължаването на реформите в икономиката с цел да се повишат качествените показатели в развитието на страната, а също и да се повиши ефективността на управлението на икономическите процеси", се посочва в публикувания днес доклад на Държавното статистическо управление.
В Китай темповете на икономически растеж постепенно се забавят. През 2010 година този показател бе на равнище от 10,4 на сто, през 2011 година - 9,2 на сто, а през 2012 година - 7,8 на сто. В края на 2013 година темпът на увеличение на БВП на Китай се забави до 7,7 на сто, през 2014 година - до 7,3 на сто, а през 2015 година - до 6,9 на сто.
За миналата година той бе в размре на 6,7 на сто./investor.bg/