Китайската икономика показва видими сигнали на забавяне

14.08.2017 | 11:00
по статията работи: econ.bg
Продажбите на дребно, подобно на индустриалното производство, също отчитат забавяне на темпото на растеж през юли до 10,4% от 11,0% през юни
Китайската икономика показва видими сигнали на забавяне
Снимка: под лиценза на creative commons

Китайската икономика показва видими сигнали на забавяне в началото на второто полугодие с оглед на по-слабо от очакваното нарастване през юли на индустриалното производство и на продажбите на дребно при продължаващо ограничаване на растежа на дълготрайните бизнес инвестиции, показват данни на Националното статистическо бюро. 

Индустриалното производство нарасна през юли с 6,4% на годишна база при очаквания за повишение със 7,2% и след добър ръст от 7,6% месец по-рано, отбелязвайки най-слаб растеж от януари насам. От началото на годината китайското индустриално производство се повиши през юли с 6,8% при осреднена прогноза на финансовите пазари за запазване на темпото на растеж от 6,9%, отчетено през първото полугодие. 

Въпреки по-слабите от очакваното данни обаче, промишлената активност все още изглежда подкрепена от разширяване на инфраструктурния бум в страната. Властите в Пекин продължават да изливат средства за строителство на автомобилни и на железопътни пътища, което подхранва търсенето на продукти от строително оборудване до стъкло и стомана. Всъщност производството на стомана нарасна през юли до рекордни нива, докато производството на енергия се повиши с 8,6% на годишна база до най-високо ниво от май 2014-а година. 

Продажбите на дребно, подобно на индустриалното производство, също отчитат забавяне на темпото на растеж през юли до 10,4% от 11,0% през юни при очаквания за повишение с 10,8%, докато търговията на дребно от началото на годината се увеличи с 10,4% при прогноза за повишение с 10,5% и след растеж с 10,4% през периода януари - юни. Дълготрайните бизнес инвестиции се увеличиха през първите седем месеца на годината с едва 8,3% при очаквания за запазване на темпото на растеж от 8,6%, отчетено през периода януари - юни. 

Растежът на инвестициите в частния сектор се забави до 6,9% от 7,2% през първото полугодие, като трябва да се има предвид, че те формират около 60% от общите инвестиции в Китай. Намаление бележат и инвестиции в сектора на недвижимите имоти, като те нарастват през периода януари - юли със 7,9% спрямо година по-рано след повишение с 8,5% през първото полугодие, тъй като китайските власти продължават политиката на охлаждане на прегряващия жилищен пазар, подсилвайки очакванията за негово по-нататъшно забавяне през втората половина на 2017-а година. 

Всички днешни данни сякаш потвърждават очакванията на редица икономисти и анализатори за забавяне на китайския икономически растеж през втората половина на годината, след като през първите шест месец БВП нарасна изненадващо силно с 6,9% - над целта на управляващите в Пекин за икономически растеж от 6,5% през цялата настояща година.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Свободна Безмитна Зона – Бургас АД Първокласни мултифункционални складове, митническо агентиране.
Бул Одит ООД Дружество за счетоводни консултации и одит.
Holiday Inn Sofia Добре дошли в най-новия 5-звезден хотел в София.
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
-  Тате, защо Земята се върти? -  Как така се върти, бе! Да не си ми изпил ракията?
На този ден 20.11   284 г. – Диоклециан става римски император. 1194 г. – Палермо (Сицилия) е завладян от император Хайнрих VI. 1541 г. – Жан Калвин представя теорията си...