Банките в Китай са отпуснали кредити на рекордната стойност от 2,51 трилиона юана (385,4 милиарда долара) през януари – значително повече, отколкото очакваха пазарните анализатори за първия месец на годината, предаде Reuters. Икономистите прогнозираха, че в началото на тази година финансовите институции ще отпуснат заеми на стойност близка до седемгодишния връх от 1,8 трилиона юана, увеличавайки значително кредитирането спрямо месец по-рано, когато то достигна 597,8 милиарда юана.
Причината за драстичното покачване на кредитите са финансовите инжекции от страна на централната банка, която наля ликвидност в банковата система на страната преди отбелязването на лунната Нова година, спазвайки традицията банките в Китай да отпускат огромен размер кредити през първите месеци на годината, смятат анализатори. „Китайските банки увеличиха балансите си агресивно през първия месец на годината, което предполага имплицитна подкрепа от правителството, което трябва да контрира забавянето на икономиката“, коментира старшият икономист за възникващите пазари на Commerzbank Asia Жу Хао.
Китайските потребители са увеличили тегленето на заеми до известна степен за ипотечни плащания поради покачването на цените на имотите, което от своя страна се дължи на правителствените политики за насърчаване на активността в сектора. И въпреки че понякога големите флуктуации в данните за кредитирането в Китай са били свързвани със спекулативна активност, последните данни може да предполагат действително покачване на търсенето в реалната икономика. Новите средно- и дългосрочни кредити на домакинствата се покачили с 45% на годишна основа през януари, докато същите кредити за бизнеса са нараснали със 73% в сравнение с първия месец на 2015 г.
Народната банка на Китай най-вероятно ще продължи да извършва ликвидни инжекции в местната икономика, вместо да прибягва до допълнително понижаване на основните лихвени проценти (които бяха редуцирани 5 пъти за последната малко повече от година) и до понижаване на минималното изискване по резервите на баните в страната.