Китайският внос и износ нараснаха през януари значително по-силно от очакваното, което е окуражаващ сигнал за състоянието на втората по сила световна икономика в началото на новата година.
Експортът се увеличи със 7,9% спрямо година по-рано, компенсирайки изцяло рязкото понижение с 6,2% в края на 2016-а година, докато прогнозата на финансовите пазари беше за доста по-умерен растеж с 3,2 на сто. Вносът в Китай пък се увеличи с цели 16,7% при очаквания за повишение с около 10% и след по-слаб растеж с 3,1% през декември.
Солидните данни на Генералната митническа администрация подсказват както за наличието на оживление в глобалното търсене, така и за силно вътрешно потребление на ключови суровини като въглища, стомана и суров петрол.
Това допринесе за разширяване на китайския търговски излишък през януари до 51,35 млрд. долара спрямо излишък за 40,71 млрд. долара през декември при очаквания за позитивен търговски баланс в размер на 48,50 млрд. долара.
Анализатори и икономисти обаче предупреждават, че търговските данни за Китай в началото на всяка една календарна година (данните за януари и февруари) могат да бъдат "изкривени" от продължителния уикенд за Лунната нова година, тъй като бизнес активността в страната се забавя няколко седмици преди и след този празник и редица фирми намаляват или дори временно приключват своите операции през едноседмичната ваканция. През 2017-а година ваканционният период в Китай и в голяма част от нейните азиатски партньори стартира в края на януари и продължи през първите дни на февруари. С оглед на това, по-голям интерес ще представляват комбинираните данни за китайския търговски баланс през първите два месеца на календарната година.
Износът на Китай за САЩ нарасна през януари с 6,2% спрямо година по-рано, докато вносът от САЩ нарасна с цели 23,4 на сто. Трябва да се има предвид, че САЩ представлява най-големия експортен пазар за Китай, формирайки около 18,5% от общия китайски износ. Китайският търговски излишък спрямо САЩ се сви слабо в началото на годината до 21,37 млрд. долара от 21,73 млрд. долара през декември. Според данни на Американския търговски департамент за цялата 2016-а година този излишък се сви с 20,1 млрд. долара до общо 347,0 млрд. долара.
Въпреки свиването на търговския излишък на Китай спрямо САЩ през януари, той все още надхвърля 20 млрд. долара, което е един от трите критерия, използвани от американското министерство на финансите, когато определя, дали дадена страна да бъде определена като "валутен манипулатор".
Според анализатори, обещанията на новия президент на САЩ Доналд Тръмп още през първите дни на негово управление за по-големи протекционистки мерки са сякаш сигнал за влошаване на търговските и политически връзки с Китай, което може да навреди на доверието на износителите и инвеститорите в световен мащаб.
Днешните силни търговски данни на Китай в комбинация със снощно изявление на Тръмп, че в скоро време той ще представи конкретни мерки за данъчни реформи, допринесоха за добро повишение на азиатските фондови пазари и до позитивен старт на пазарите на акци в Европа.
Китайският индекс Shanghai Compostie се повиши с 0,44%, японският Nikkei скочи с 2,49%, докато южнокорейският индекс Kospi нарасна с 0,45%, а австралийският ASX 200 - с 0,99%.
Общият европейски индекс Stoxx 600 се повишава в началото на европейската търговия с 0,3%, немският DAX - с 0,53%, френският CAC40 - с 0,27% и британският FTSE100 - с 0,45%.
Обещанията на Доналд Тръмп в четвъртък за скорошни мерки за облекчаване на данъците в САЩ допринесоха за ръст на основните фондови индекси на "Уолстрийт" към нов исторически върхове. Индексът на сините чипове DJIA приключи вчерашната търговия с повишение от 0,59% до 20 172,40 пункта, след като по-рано през деня удари нов рекорден връх от 20 206,46 пункта. Широкият индекс S&P500 нарасна с 0,57% до 2307,87 пункта, а технологичният индекс Nasdaq - с 0,58% до 5175,18 пункта, като и те успяха да поскъпнат за кратко към нови исторически върхове съответно от 2311,08 и от 5722,709 пункта.