Радващ е заявеният интерес от страна на китайски компании да стъпят на българския пазар и смятаме че The Export Import Bank of China е техният естествен партньор. Това заяви вицепремиерът по
икономическото развитие Даниела Бобева при срещата си с президента на китайската банка Ли Руогу.
В страната ни вече успешно се развиват българо-китайски смесени предприятия, а много български производители проявяват интерес към износ на продукцията си на китайски пазар.
Рогу припомни, че по инициативата на Китай за Централна и Източна Европа е отпусната кредитна линия в размер на 10 млрд. долара, насочени към засилване на сътрудничеството със страните от Централна
и Източна Европа и подобряване на инфраструктурата в тези държави.
Освен това вече действа и фондът CEE Cooperation and Investment Fund, който разполага с 500 млн. долара за инвестиции в различни проекти за производство и търговия.
Руогу потвърди изразения интерес на китайски компании да участват в строителството на тунела под връх Шипка и в изграждането на автомагистрала „Черно море“.
Бобева информира гостите за хода на процеса по реализацията на тези проекти като подчерта, че за целта ще се обявят международни търгове и ще се търсят стратегически инвеститори на конкурентен принцип.
Той подчерта, че за финансирането на подобни проекти обикновено се изискват държавни гаранции, но спрямо страната ни ще се прояви гъвкавост в това отношение.
От китайска страна бе изразена воля за участие в проекти в областта на енергетиката, строителството на ядрени, хидро- и топло-централи както и в изграждане на мостове и други съоръжения в
страната.
Китайската държавна строителна и инженерингова компания съвместно с китайски авиокомпании проявяват интерес към изграждане и опериране на летища у нас, стана ясно на срещата.
Бобева представи Българската банка за развитие като българския партньор на The Export Import Bank of China във финансирането на експорта и малките и средните предприятия у нас.