Да се възстанови възможността за местното население в Родопите да добива дърва за огрев по т.нар. такса на корен. За това настояват кметове от Асоциацията на родопски общини /АРО/, съобщи БТА.
Според общинарите в новия Закон за горите тази възможност е отпаднала и жителите в планинския район ще бъдат принудени да купуват дървесината за гориво по неколкократно по-високи цени от дърводобивните фирми.
"Тази промяна в закона и проекта за наредба са чисто лобистки и защитават интересите на фирмите, занимаващи се с дърводобив", смята Красимир Манов, кмет на Лъки.
Ръководството на АРО ще отправи проблема до Министерството на земеделието и храните, настоявайки за национална дискусия за необходимостта от държавна политика към планинските райони.
"Според новия закон отпада понятието за добив на дърва по тарифна такса на корен", обясняват общинари. С тази такса местното население досега е имало възможност да сече дърва за огрев по преференциални цени. Таксата важи само за определено количество дървесина годишно. Прекратяването на практиката за добив на дърва за огрев ще предизвика сериозно социално напрежение, тъй като преобладаваща част от населението в района няма възможност да плаща по пазарните цени на дървесината, предупреждават от Управителния съвет на АРО.
Кметовете напомнят, че това население всъщност опазва горите на Родопите, местните хора са първите, които гасят горските пожари. Отпадането на процедурата за добив на дърва за огрев за населението ще доведе и до увеличаване на продажните цени на дърводобивните фирми, като не са изключени и картелни споразумения между тях, смятат кметове от АРО.