Кметовете ще могат да издават актове за нарушения в горите

21.01.2010 | 14:48
по статията работи:
Стартират кръгли маси във връзка с изготвянето на новия Закон за горите
Кметовете ще могат да издават актове за нарушения в горите

Предстои провеждане на кръгли маси на тема: „Проект на Закона за горите - етап на изготвяне, коментари и обсъждане на концептуалните основи" с представители от горския сектор и на общините. Те ще се реализират във всички регионални поделения на Изпълнителната агенция по горите. Целта на дискусиите е работещите в горския сектор, както и другите заинтересовани страни /общини, областни представители и частни собственици/ да бъдат запознати с концептуалните основи на Закона, както и да бъдат чути техните коментари и мнения.

„Това ще ни даде възможност да направим един работещ Закон за горите", заяви зам.-министърът на земеделието и храните доц. д-р Георги Костов пред участниците на кръгла маса в Кърджали. В срещата взеха участие експерти от Изпълнителна агенция по горите, представители на държавните горски и ловни стопанства към Регионалните дирекции по горите на гр. Кърджали и Смолян, зам.-областните управители на Смолян, Кърджали и Хасково, както и кметове на общини.

Подготвянето на новия Закон за горите е част от управленската програма на правителството 2009-2013 г. и е свързана с приоритета за „Устойчиво и конкурентоспособно развитие на горския сектор, в съответствие с принципите за многофункционално стопанисване на горите".

"С настоящия Закон имаме намерение да запазим и увеличим горските територии на страната", увери зам.-министър Костов. Това ще бъде постигнато с текстове, които ще уреждат и различните видове собственост в гората. В закона ще бъдат разписани и текстове за промяната на предназначението на земи от Държавния горски фонд. Те ще бъдат силно ограничени и ще се отнасят за обекти, които ще са с доказани обществени нужди.

Зам.-министър Костов обясни още, че основният момент в новия Закон е свързан с разделянето на стопанските и контролните функции. Изпълнителната агенция по горите, заедно със своите Регионални дирекции по места ще извършват контролните функции в горите. Стопанската дейност ще се осъществява от държавни горски предприятия, като при тяхното определяне най-вероятно ще бъде взет регионалния подход, който е признат и от ЕК. Държавните предприятия ще имат свои клонове, които ще бъдат настоящите държавни горски и ловни стопанства. Управляващият орган на предприятията ще бъде министърът на земеделието и храните.

Изготвянето на Закона е съобразено и с подходите за децентрализиране, прозрачност и публичност при вземане на решенията. С него се предвижда да се въведе равнопоставеност между различните видове собствености /държавна, общинска и частна/ при управлението и стопанисването на горските територии. Така например, опазването на горите ще бъде задължение на всеки собственик. На кметовете на общини ще се предостави правото да издават наказателни постановления при нарушение в нейните територии. Лесовъдите на частна практика също ще могат да издават актове за нарушения по Закона за горите, съобщиха от Министерството на земеделието и храните.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Зимна приказка
Мъж е в бара, пие и изглежда навъсен. - Какво ти е на теб? – пита барманът. - Бях женен три пъти и три пъти станах вдовец. Барманът иска да знае подробности. - Ами, първата се отрови с...
На този ден 09.01   475 г. – Император Зенон е изгонен от Константинопол. 1317 г. – Филип V е коронован за крал на Франция. 1349 г. – Под претекст, че са носители на чума,...