Кметът на Варна обяви облигационния заем, емитиран от Община Варна, за сключен

25.10.2002 | 15:34
по статията работи: econ.bg
Емисията на стойност 3 милиона евро или 5 867 490 лева беше продадена за 36 часа

 

С дата 24 октомври 2002 г. кметът на Варна Кирил Йорданов обяви облигационния заем, емитиран от Община Варна за сключен в размер на 3 милиона евро или 5 867 490 лв.

На пресконференция днес изпълнителният директор на инвестиционния посредник по пласиране на заема "Юнити инвест 99" Весела Акабалиева обяви, че емисията е продадена за 36 часа – от 9.00 часа на 22 октомври до 14.10 часа на 23 октомври на българските "институционални инвеститори": Пенсионно-осигурителен фонд "Родина", Универсален пенсионно-осигурителен фонд "Родина", "Хипоферайнсбанк", "Росексимбанк", "Българска пощенска банка" и "Райфайзенбанк".

"Уверена съм, че Община Варна ще изпълни ангажиментите си за точно изплащане на лихвата и главницата по заема," обяви Акабалиева. Най-голяма част от заема – 1 266 облигации на стойност 1 266 000 евро (2 476 080 лв.) е изкупена от "Райфайзенбанк" България. Директорът й Момчил Андреев обяви, че банката е имала желание да купи дори по-голяма част от облигациите, но само толкова са били останали. Според него проектите, по които Община Варна ще използва заема са разумни и икономически ефективни.

Андреев определи варненския клон на банката като най-печеливш в България. Равни части от емисията са закупили "Росексимбанк" и "Българска пощенска банка". Те записали по 500 облигации на стойност 500 000 евро (977 915 лв.). Управителят на "Росексимбанк"- клон Варна Мариан Вълчев предаде поздрави на варненския кмет от Емил Кюлев и увери присъстващите, че нито за миг не е имало колебание по купуването на варненските общински облигации. Емил Кюлев изпълни обещанието си да се включи в купуването на емисията, посочи още Вълчев.

Според кмета на Варна, Емил Кюлев е поел ангажимент по купуването на емисията от собствено име, но тъй като по това време бе и председател на Български бизнес клуб "Възраждане" журналистите са останали с погрешното впечатление, че желанието е на всички членове на клуба. Асен Ягодин – член на управителния съвет на Българска пощенска банка заяви, че намира емисията за добра алтернатива за общинските бюджети и правилна стъпка за развитие на капиталовия пазар в България. Не считаме решението си за непремерено, съотношението риск-доходност е много добро. Пенсионно-осигурителен фонд "Родина" първи е записал 100 облигации от варненската емисия на стойност 100 000 евро (195 583 лв.).

Универсалния пенсионно-осигурителен фонд "Родина" е записал 34 облигации на стойност 34 000 евро (66 498 лв.). В рамките на следващия месец предстоят конкурсите за изпълнителите на инвестиционните проекти, които община Варна ще реализира със заема. По отношение на сливенската емисия, която се предлага в момента на българската фондова борса, инвестиционният посредник "Юнити инвест 99" регистрира също голям интерес, но очаква появата на инвеститорите в последните дни. "В момента проучваме сливенската емисия", заяви директорът на "Райфайзенбанк" България Момчил Андреев.

Това съобщиха от БГНЕС за ECON.BG.

 

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Зимна приказка
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Женевски конвенции
-  Тате, защо Земята се върти? -  Как така се върти, бе! Да не си ми изпил ракията?
На този ден 06.01   1066 г. – За крал на Англия е коронован Харолд Годуинсън. 1579 г. – Осемдесетгодишна война: В Арас е подписан договор за създаване на Араския съюз на лоялните...