Империята на бизнесмена Христо Ковачки фалира. На тезгяха вероятно ще бъдат сложени повечето ТЕЦ-ове и мини на енергийния бизнесмен, съобщава вестник "Стандарт".
Иск за обявяване в несъстоятелност на фирмата "Охрана и минна сигурност", свързана с бизнеса на Ковачки, вчера беше внесен в деловодството на Софийския градски съд от юриста на Националната агенция за приходи, е научил "Стандарт".
Причината за това са дългове към държавната хазна. През последните 1-2 години данъчните са събрали и обезпечили дългове на 37 компании, свързани с Ковачки, на обща стойност 54 млн. лв. Наложени са запори върху имоти, блокирани са банкови сметки на затъналите в дългове компании. Оказва се, че така данъчните събират част от старите задължения, но фирмите от орбитата на Ковачки трупат нови борчове.
В резултат тези 37 фирми вече имат общи задължения към държавната хазна от близо 100 млн. лв.
Според източник на вестник "Дневник" стоте
милиона са основно декларирани, но неплатени осигуровки и преки данъци. По неофициална информация в момента тече проверка и в още фирми, свързани с Ковачки, освен тези 37.
"Характерно за случая е, че разглеждаме всички дружества в група, тъй като между тях се осъществяват парични транзакции и те се управляват от хора, които считаме, че са свързани по някакъв
начин, и най-притеснителното за нас е това, че задълженията им не се погасяват", коментира снощи пред БНТ зам. изпълнителният директор на Националната агенция за приходите (НАП) Димана
Митева.
"Дори и да е така и да има такова задължение, то трябва да се гледа в контекста на всяко едно предприятие - колко данъци е платило, има ли план за погасяване и колко е голяма компанията",
коментира лаконично за "Дневник" Десислава Филипова, PR на Ковачки.
През пролетта Христо Ковачки получи три години условна присъда заради укриване на 16.7 млн. лв. ДДС. Месец по-късно той започна да прехвърля част от дружествата си на офшорни компании от Сейшелите.
След като вчера от НАП поискаха фалита на една от фирмите, най-вероятно искове за обявяване в несъстоятелност ще бъдат внесени в съда и за други компании с големи задължения. Целта е държавата да защити интереса си и да не се позволява трупането на повече задължения към хазната. В процеса по обявяване на компания в несъстоятелност цялото й имущество, акционерното й участие в други фирми и вземания се разпродават, за да получат кредиторите парите си. Най-вероятно такава ще бъде съдбата и на империята на Ковачки. Съдебните дела по обявяване в несъстоятелност обаче често проължават години.