Козметички се правят на пластични хирурзи у нас, предлагат премахване на бенки, инжектират мастноразтворими витамини, алармираха от Българската асоциация по пластична, реконструктивна и естетична хирургия, цитирани от БГНЕС.
В България няма никакъв контрол върху това кой може да практикува пластично-възстановителна и естетична хирургия. Много от хирурзите нямат нужната квалификация, но отварят собствена клиника, която регистрират като търговски обект. Това съобщи д-р Димитър Евстатиев, председател на асоциацията, цитиран от Dariknews.bg.
Има случаи, при които естетична манипулация е направена в козметични салони от козметик. Д-р Евстатиев напомни, че неквалифицираната намеса предизвиква възпалителни процеси, промяна на конфигурацията и формите: "Козметичките инжектират мастни витамини от рода на витамини Е и А, което е абсолютно противопоказно и води до усложнения. Имахме случай на отрязана бенка, която се оказа злокачествен меланом при млада, бременна в 7 месец жена, на 27 години, която трябваше да бъде оперирана по спешност, независимо от бременността".
Хирурзите посъветваха жените, които имат сложени импланти, независимо на коя фирма са те, най-малко един път в годината да минават на преглед. Няма проблем спуканите импланти да бъдат подменени.
Най-тежки поражения се получават от украинския хидро-гел и инжектирането на течен силикон. Спорад Евстатиев е вредно и прилагането на перманентни филъри, защото те не могат да бъдат отстранени при случаи на усложнение.
По закон всички лечебни заведения трябва да са регистрирани в Районния център по здравеопазване. Именно този център има правото да отнеме лицензи, ако при извършена проверка е констатирано нарушение. Но никой не може да спре даден хирург да практикува.
На 26 април Българската асоциация по пластично-възстановителна и естетична хирургия ще проведе национална конференция, на която ще бъдат обсъдени въпроси за стандартите в естетичната хирургия.
По думите на д-р Страхил Ефремов, главен секретар на асоциацията, трябва да се регулира това кой може да практикува естетична хирургия, каква трябва да е квалификацията му и къде може да става това. Целта е да се повиши гаранцията за здравето и живота на пациентите.
В България има отрицателно мнение за естетичната хирургия, но това може да се промени по посока на по-модерното й разбиране за ролята й за здравето и успеха на човека, каза д-р Евстатиев. 43-ма пластични хирурзи членуват в Асоциацията и по тяхна информация в България има 5 държавни клиники по пластична хирургия в София, Пловдив и Варна. Частните са 10 в София и 3 в Пловдив.