Кои са причините да напусна работа?

26.08.2010 | 11:23
по статията работи:
Българските специалисти биха премислили служебното си положение заради липса на повишение и ангажираност на ръководството
Кои са причините да напусна работа?

Българските специалисти биха премислили служебното си положение след лятната почивка заради липса на повишение и заради началници, които не са наясно или не посочват фирмените цели. Това сочи проучване на бизнес консултантската компания "Регус груп" (Regus).

В проучването, извършено през февруари и март 2010 г., са били интервюирани над 15 000 бизнесмени от глобалната база данни на Regus, съдържаща имената на над 1 милион висши мениджъри и собственици на фирми от различни държави. Анкетираните са били запитани кои проблеми биха ги подтикнали да напуснат работа, както и кои служебни облаги биха ги задържали. Проучването е било ръководено и осъществено от независимата организация MarketingUK.

При 44% от анкетираните основният фактор, за да решат да напуснат, е това, че следващото стъпало в кариерата им е в необозримото бъдеще. 38% и 34% от анкетираните не биха се задържали във фирма, в която няма съответно комуникация с мениджърите или стратегически фирмен подход.

Гари Гюртлер, вицепрезидент на Regus България, коментира: Когато стягат в куфарите банските и плажните кърпи след почивката, работещите най-вероятно се замислят за плюсовете и минусите на работата, която ги чака като се приберат. При доклади, посочващи, че една от последиците на съвземането от финансовата криза е все по-големият брой служители, които напускат работа и се оглеждат за нова, на фирмите, които не предлагат всички благоприятни условия, може би им предстои да изгубят най-добрите си кадри.

Стресът вследствие на преумората е нараснал по време на последната рецесия, тъй като хората работят повече и по-дълго, за да подсигурят плащането на ипотеката. За да се преживее бурята бяха орязани бонусите и служебните облаги, но с възстановяване на икономиката работещите ще се отправят масово към фирми, които обещават по-добри условия, а не задължително най-висока заплата.

Други фактори за повишаване на стреса са липсата на увереност в компетентността на колегите (29%) и тяхното грубо отношение към 25% от анкетираните, които посочват това като причина да вземат решението, че е „време за промяна". Други причини за недоволство, които лесно биха се превърнали в „последната капка", са липсата на гъвкави практики за работа в офиса и от дома, както и шеф, който си приписва заслуги за тяхната работа (21%).

В проучването попитахме работещите как фирмите биха могли да избегнат изтичане на най-добрите кадри. За разлика от повечето други държави, в които се проведе проучването, 44% от служителите в България посочват, че най-голямото им желание е възможността за гъвкаво работно време, а не увеличение на заплатата (40%). Това предпочитание е изненадващо на фона на скорошен доклад за покупателната способност на топ мениджърите, който определя заплатите на българските топ мениджъри като твърде ниски.

5-те причини, поради които българските специалисти напускат работа тази година:

Липса на повишение, въпреки добрите резултати от работата: 44%

Липса на комуникация и ангажираност от страна на висшето ръководство: 38%

Липса на фирмена "визия": 34%

Липса на увереност в компетентността на колегите: 29%

Груби колеги: 25%

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Кооперативна охранителна фирма ООД КОФ ООД е специализирано дружество за комплексна охрана.
Бул Одит ООД Дружество за счетоводни консултации и одит.
Holiday Inn Sofia Добре дошли в най-новия 5-звезден хотел в София.
Резултати | Архив
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Зимна приказка
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Иванчо пита вкъщи: - Тате, как разговарят змиите? Бащата поглежда тъщата и подхвърля: - Защо мълчиш? Детето се интересува!..
На този ден 22.11   1497 г. – Вашко да Гама достига нос Добра надежда. 1906 г. – На международна конференция в Берлин е възприето съгласие сигналът SOS да бъде международен при...