Коледно дърво, което не оставя иглички

25.12.2012 | 17:30
по статията работи: Петър Чернев
Учени работят върху революционното откритие
Коледно дърво, което не оставя иглички
Снимка: Sxc.hu

Няма съмнение, че всички обичаме празниците. Едно от нещата, без които Коледа и Нова година не са същите, е коледното дръвче. Колкото и да е красиво то, в началото на новата година то покрива голяма част от пода ни с иглички. Учени от американския град Сиатъл се опитват да се справят с този проблем.

Професор Гари Частнагер и неговият екип от експерти се опитват да разберат защо някои дръвчета израстват по-здрави или по-зелени от други, причините за разликите във височината им и др. За целта те разполагат с грант в размер на 1,3 млрд. долара от Министерството на земеделието.

Отглеждането и търговията с коледни дървета осигурява работа на 100 хил. души и носи приходи в размер на повече от 1 млрд. долара годишно в САЩ. Според последните данни през 2011 г. американците са си купили 30,8 млн. елхички. Все повече потребители обаче се насочват към изкуствените заместители, информира в. „Лос Анжелис Таймс”.

Тук идва и ролята на екипа на професор Частнагер. Те трябва да открият решение на проблемите, които карат потребителите да си купуват изкуствени дръвчета (или поне основния от тях – падането на игличките). До момента експертът е открил, че използването на консерванти, изкуствени торове и химикали не помага за забавянето на изпаряването на вода от листата. Ако този проблем бъде отстранен, това ще означава, че игличките ще остават на дървото повече време.

Единственото разрешение, което е открито, е да бъде осигурена вода по време на целия жизнен цикъл на елхата. Това е накарало учените да започнат да търсят отговори на генетично ниво.

Началото е дадено с множество засети вечнозелени дръвчета близо до град Пюалъп в щата Вашингтон. Там е тествана издръжливостта на различните видове елхи. Дървета се отглеждат в серия на парцели, които се различават по основни характеристики – влажност на почвата, брой на дните, които са изложени на ниски температури и т.н.

Ако елхите оцелеят, те ще бъдат обявени за генетични победители. Останалите биват отстранени. След като семената вече са достъпни за следващия етап от работата, отнема още година или две, за да се получи жизнеспособна разсад. Още няколко години след това са необходими, за да бъдат получени дървета, които могат да бъдат тествани повторно.

Работата обаче няма да е нито лесна, нито ще отнеме малко време. Първите семена, които ще могат да бъдат закупени от производителите, ще бъдат достъпни след 25 г. След това ще са необходими още между 7 и 10 години за спечелване на мнението на потребителите.

 

Тази статия ви хареса? Следете всичко най-интересно от Econ.bg и във
Оцени статията:
5.00/1
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Бул Одит ООД Дружество за счетоводни консултации и одит.
ММС Инк. ЕООД Официален дистрибутор на Daikin-Япония. Лидер в производството на климатична техника.
Кооперативна охранителна фирма ООД КОФ ООД е специализирано дружество за комплексна охрана.
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Женевски конвенции
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Между приятели: - На кого е кръстена дъщеря ви Гертруда? - На дядо си Пенчо. - ?!? - Беше герой на труда....
На този ден 08.11   392 г. – Със забраната на езическите ритуали, император Теодосий I налага християнството като официална религия в Римската империя. 1204 г. – Кардинал Лъв,...