Колко лоши са лошите кредити?

20.11.2011 | 10:55
по статията работи: Ралица Стоянова
Несъбраните вземания не могат да "изядат" голяма част от капитала на банките, смята икономистът Георги Ангелов
Колко лоши са лошите кредити?

Лошите кредити у нас са в размер на 7,95 млрд. лева. Това представлява 14,45% от общия дял на вземанията на банките. Тези данни представи икономистът от "Отворено общество" Георги Ангелов по време на семинар "Финансова стабилност в условия на криза".

3,8 млрд. лева са обезценките - кредитите, които банките вече за изписали като загуба. 1,8 млрд. лева представляват така наречените провизии - кредити, които са покрити от капитала на банките. Обезпечените кредити са в размер на 1,6 млрд. лева. Обезпеченията покриват 50% от цената на имота при наличие на застраховка и ако това е първа ипотека, обясни Ангелов.

Лошите кредити, които не са покрити по никакъв начин, са около 0,7 млрд. лева или 1,1% от общия брой на кредитите. Капиталът на банковата ни система е 9,2 млрд. лева, тоест несъбраните вземания не могат да "изядат" голяма част от него, заяви икономистът.

Лошите кредити се събират по няколко начина - чрез предоставяне на обезпечения, намаляване на обезценките, реинтегриране на провизии и печалба и по-висок капитал.

Буферите срещу бъдещи лоши кредити са няколко. На първо място това е собственият капитал на банката - средствата на акционерите. Новият капитал на финановите инстутуции у нас е около 500 млн. лева годишно. Повечето банки имат по-висок капитал от минимално изискуемия от БНБ, като се има предвид, че наредбите на БНБ са по-стриктни от тези на други страни в ЕС, заяви Ангелов.

Финансовите резерви на българските банки за покриване на обезценките са 1-2 млрд. лева годишно. Буферите растат повече от лошите кредити. Акционерите са основният буфер - те нямат стимул да изоставят банката, защото по този начин нарушават репутацията си, категоричен беше Ангелов.

Коефициентът на ликвидност на българските банки е 25,9%. Финансовите институции разполагат с ликвидни активи - пари в кеш, в размер на 17 млрд. лева. 1,3 млрд, лева съхранява Фондът за гарантиране на влоговете в банките (ФГВБ) като се очаква в началото на 2012 г. тази сума да достигне 1,5 млрд. лева. 5,7 млрд. лева са депозитите в БНБ, които могат да се използват при криза. Това успокоява чуждестранните анализатори, смята Ангелов, Ако дадена банка има проблеми, БНБ може да я поеме под собствен надзор. Като акционер в дружеството може да влезе и ФГВБ.

Новите кредити се финансират изцяло с местни депозити. Това прави финансовата ни система независима от външни влияния, заяви Ангелов.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Зимна приказка
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Женевски конвенции
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
Иванчо пита вкъщи: - Тате, как разговарят змиите? Бащата поглежда тъщата и подхвърля: - Защо мълчиш? Детето се интересува!..
На този ден 06.12   963 г. – Лъв VIII е избран за римски папа. 1240 г. – Армията на монголския владетел Бату Хан покорява Киевското княжество. 1534 г. – В Еквадор е...