Колчев: Основният проблем на борсата са емитентите й

09.03.2010 | 19:24
по статията работи: econ.bg
Инвеститорите са скептични към идеята за единен финансов надзор
Колчев: Основният проблем на борсата са емитентите й

За да се подобри ниската ликвидност на капиталовия пазар, той има нужда от дружества, които да се търгуват в двете посоки, а не просто да превъртят пари през борсата, заяви финанситът Андрей Пръмов на кръгла маса, посветена на проблемите на капиталовия пазар в страната, която събра ангажираните с него институции.

С тези емитенти не можем да напредваме, с тях сме дотук, каза Камен Колчев, председател на "Елана Холдинг".

Около мнението, че на пазара има нужда от нови компании се обединиха и останалите участници в срещата, като най-голям интерес беше изразен към държавните дялове в енергийните компании.  

Говорейки за тях обаче, трябва да е ясно кои си струват, допълни Колчев. Той е на мнение, че енергопреносните дружества са подходящи, защото са големи, всеки от 30-процентовите дялове ще струва по над 100 млн. и пазарът ще ги оцени по-високо от мажоритарите и няма да бъдат отписани. Притеснения съществуват около НЕК - актив ли е или пасив, с всички неясноти около АЕЦ Белене "и други скелети в дружеството", малките размери на "Булгартрансгаз", политическите интереси към "Булгаргаз". В какво да инвестира в момента Сребърният фонд? В "Полимери" ли? Няма в какво да инвестира това е истината, заяви Колчев.

Допускането на Сребърния фонд до местния капиталов пазар също беше една от мерките, за които се съгласиха участниците.

Лансирана беше и идеята за емисии на ценни книжа на борсата, с които да се финансират големи инфраструктурни проекти.

Независимо че емитентите разпространяват информацията, която са длъжни да изпращат до БФБ чрез медия, борсата трябва да разкрива данните на интернет страницата си, смята зам.-председателя на Асоциацията на индустриалния капитал в България Румен Радев. Предложено беше отново приватизирането на държавния дял на ключов инвеститор, който може да я отвори и популяризира сред международните предприемачи. Нямаше единодушие обаче кое да е водещо - цената на приватизацията или перспективите за развитието на борсата.

Участниците на срещата бяха скептични към сливането на надзорните органи, защото то може да доведе до пренебрегване на капиталовия пазар и на изтичане на качествени кадри от сектора. Не става ясно от къде ще дойде добавената стойност от едно такова действие и още по-неясно е къде е пресечната им точка, обясни бившият председател на Комисията за финансов надзор Апостол Апостолов.

 

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Зимна приказка
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Зимна приказка
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Срещат се двама приятели. Единият пита: - Какво ще правиш в събота? - Ще ходим със сина ми в парка да пускаме хвърчило дракон да лети! А ти? - И аз имам подобна програма - ще изпращам тъщата на...
На този ден 20.01   1320 г. – Херцог Владислав I става крал на Полша. 1600 г. – Светата инквизиция признава Джордано Бруно за еретик. 1841 г. – Китай отстъпва Хонконг на...