Аз разбирам сериозното затруднение на премиера, тъй като държавата е в предколапсно състояние от гледна точка на финансова база и липсата на пари постоянно определя едно рязко негодувание в определени социални групи, заяви в интервю за БГНЕС икономистът Кольо Парамов.
"В една държава като нашата проблемът за даване на оценка на финансовия министър е много сложен. Ние сме най-бедната държава в ЕС с една много тежка сгрешена икономическа матрица от 2001 до 2009 година, с лошо преизчислена доходна база, изкривено потребление и липса на сигурен растеж и на сериозен БВП и от там на сериозно участие на всички в пазара. Рязкото спадане на потреблението до момента показва, че пазарът все още не е развит с онази сила, както в Европа. При всички положения трябва да намерим другата матрица, към която да прикрепим българското стопанство и ролята на Симеон Дянков е именно такава", отбеляза Парамов.
"Истината за нас в момента е, че нямаме приоритетно развитие на определени отрасли, в момента закърпваме определени дупки и направления и цялата ни сила е да поддържаме едно равновесие, зад което не стои сериозна базова перспектива за развитието на страната, а просто поддържане на минимален стандарт. Аз съм абсолютно убеден, че с набелязването на новите мерки в Европа, за България и Румъния трябва да се набележат конкретни стъпки за развитието на приоритетни сектори, които да гарантират в определена степен взаимодействие със западноевропейските страни и да започнем да реализираме по-друга матрица на износа", допълни икономистът.
Според него в следващите три години много трудно бихме влезли в еврозоната, освен ако еврозоната не приеме някакви конкретни стъпки в това направление и не осигури допълнителни средства, с които да препроектираме нашето участие в еврозоната. Ако се приеме цялостен план за развитие на България и Румъния и ако Европейската централна банка проумее, че е необходима източната част от ЕС да бъде включена в еврозоната с определени субсидии, нещата могат да се случат, отбеляза той. Парамов подкрепя идеята за пакта "Евро плюс", но смята, че тя все още не е разбрана в България. "Хората на Милен Велчев активно са против тази идея, но те не знаят за какво става дума", смята Парамов. Той мисли, че в следващите няколко седмици, когато от НДСВ се запознаят с всички документи, свързани с пакта, ще разберат, че нашето участие в "Евро плюс" не представлява никаква опасност в момента за България. Парамов оценява присъединяването на България към пакта като добър ход на Бойко Борисов и смята, че следващия най-добър ход за премиера ще бъде стабилизирането на парламентарната група на ГЕРБ и от там по-внимателно определяне на кандидатурите за предстоящите избори.
Парамов коментира и поведението на държавния глава Георги Първанов. "За съжаление, президентът се оказа твърде двуличен и неговата двуличност в момента избива и аз се учудвам, че той като че ли не разбира това. Като държавен глава той има възможност да служи за образец и да балансира. Цялата тази спорна база, с която се реагира по отношение на правителството на Бойко Борисов, тази забрава в минало време по отношение на част от втория му мандат, когато управляваше тройната коалиция и всички тези огромни поразии, които направиха и той мълча през цялото време, не му дават никакво основание днес той да бъде съдник по такъв груб начин. Това му двулично поведение ще му изиграе лоша шега в историята", каза икономистът.
Според него Касим Дал ще успее в намерението си да промени статуквото в ДПС. "Ще успеят младите зад Касим Дал. Фактът, че те само за две седмици събраха над 4000 човека във Фейсбук мен ми дава кураж да смятам, че те могат много бързо да се организират да елиминират деформираната структура на управление на ДПС, начело с Ахмед Доган и да въведат по-демократични за тяхната организация принципи, които да реализират", убеден е той.