Според анализаторите най-важното, в момента, е доколко спада на фондовите пазари ще рефлектира върху реалната икономика. Очевидно, бизнес-климатът се е влошил в Евро-зоната – след по-ниските стойности на индексите на доверието на бизнеса в Белгия и Италия, оповестения вчера Ifo индекса на бизнес-климата в Германия за месец юли също показа понижение. По-големият от очаквания спад на индикатора (от 91.3 на 89.9) е показател за негативното въздействие на слабите фондови пазари върху икономическия подем на зоната. Дори публикуването на Ifo индекса оказа само временен ефект върху вчерашната търговия с европейски държавни облигации; доминиращо остана влиянието на капиталовите пазари. Най-голямата въпросителна е дали започналата консолидация на пазарите на акции ще е продължителна и дали дъното все още е далече.
Въпреки че индексът на разходите за персонал на американските работодатели през второто тримесечие се повиши с повече от очакваното, според анализаторите това не представлява заплаха за инфлационния таргет на Федералния резерв. Неочакван спад от 3.8% показаха данните за покупки на дълготрайни стоки през юни. Днес предстои да бъде оповестен индекса на потребителското доверие в САЩ за месец юли, изчислен на база проучване на University of Michigan, който според анализаторите ще бъде първия от поредицата по-слаби индикатори. Спад на днешния индекс може да се приеме за сигнал, че очакваните следващата седмица индикатори за активността в производствената сфера вероятно също ще се понижат. При такава фундаментална картина, в комбинация с подновен спад на цените на акциите, остава риска от допълнителни капиталови потоци към американските съкровищни облигации. Вчера доходността им продължи да се понижава, като при 10-годишните достигна 4.385%, а на 30-годишните – 5.30%.
Спредовете на облигациите на нововъзникващите пазари се разшириха с още 28 б.т. вчера, след обявяване на поредното проучване за резултатите от предстоящите президентски избори в Бразилия.
ОБЩО СЪСТОЯНИЕ НА АМЕРИКАНСКИЯ ПАЗАР
Усилени продажби на някои от технологичните компании, с най-голяма пазарна капитализация предизвикаха спад на Nasdaq до ново най-ниско ниво за последните пет и половина години. Сред потърпевшите бяха Intel, Microsoft, Cisco Systems, Sun Micro, Applied Materials и Qualcomm. В допълнение, Интернет-компаниите се оказаха под натиск след новината за провеждано разследване от Комисията по ценни книжа и фондови борси на счетоводните методи, използвани от AOL Time Warner. След забележителното покачване с 6.3% в сряда, Dow Jones остана почти промяна в четвъртък.
Високотехнологичният индекс Nasdaq се понижи най-чувствително – с 3.9%, докато Dow Jones и S&P регистрираха незначителен спад, съответно с 0.1% и 0.6%.