Коментари и реакции след оставката на здравния министър

29.09.2010 | 15:07
по статията работи:
По-рано днес Анна-Мария Борисова подаде оставка, а премиерът я прие
Коментари и реакции след оставката на здравния министър

По-рано днес здравният министър Анна-Мария Борисова подаде оставка.

Екипът на Econ.bg събра за вас реакциите на политическите сили и представители на различни здравни организации. Информацията е от Агенция "Фокус", БТА, БГНЕС и Дарик радио.

Мартин Димитров: Оставката е добър знак

"Приетата от министър-председателя оставка на министъра на здравеопазването Анна-Мария Борисова е добър знак". Това заяви пред журналисти в парламента съпредседателят на Синята коалиция и председател на СДС Мартин Димитров.

"Премиерът явно вижда проблемите в здравеопазването, които ние категорично посочихме", добави Димитров. Според него този ход обезсмисля вота на недоверие, което определи като също силен ход.

Вчера от СДС поискаха оставката на министъра на здравеопазването, както и на директора на НЗОК Нели Нешева и на заместник-министъра на финансите Владислав Горанов. Димитров добави, че от партията продължават да настояват останалите двама също да подадат оставки. Димитров отхвърли възможността от Синята коалиция или СДС да предложат кандидатура за поста на министър на здравеопазването. Той посочи, че такива предложения се правят само при наличието на коалиционно споразумение. В отговор на въпрос дали от Синята коалиция искат такова споразумение, Мартин Димитров заяви, че "вече не искат". "Това предложение беше направено от наша страна след изборите, за нас този въпрос е приключил", заяви той.

"Предложението за нов министър на здравеопазването трябва да дойде от премиера Бойко Борисов и от правителството, но кандидатът трябва предварително да разкаже и покаже писмено своята визия за решаването на много тежките проблеми в здравеопазването", посочи Димитров.

Ангел Найденов: Няма промяна в намеренията ни за внасяне на вот на недоверие към правителството

"Коалиция за България" няма да промени намеренията си за внасяне на вот на недоверие към правителството; оставката на министъра на здравеопазването Анна-Мария Борисова е най-красноречивото признание за провала на политиката в здравеопазването и е още един аргумент за основателността на вота". Това заяви в кулоарите на парламента заместник-председателят на ПГ на Коалиция за България Ангел Найденов.

"Не виждам защо трябва да променяме нито темата, нито времето на внасяне на вота на недоверие, защото в не по-малка степен, а може би и в по-голяма, отговорност за сегашното състояние на здравеопазването носи и министърът на финансите", заяви той.

Найденов отбеляза, че финансовият министър е основен носител на тази политика на краен фискален подход, заради която толкова ключови системи, в това число и здравеопазването, се намират в сегашното критично състояние.

Десислава Атанасова: Факт е, че здравната реформа зацикли

Без да коментирам дали е необходима или не, считам, че още в началото, когато някой заема някакъв пост - дали в Министерски съвет или като народен представител, той носи своята отговорност и знае, че ако не се справя трябва да подаде оставка. Това се случи, факт е, каза пред журналисти Десислава Атанасова - председател на здравната комисия в парламента, по повод оставката на здравния министър.

Запитана в какво не се е справила Борисова, Атанасова каза: „И в самата реформа. Факт е, че здравната реформа зацикли". По думите на Атанасова, реформата е въпрос на политическа воля и няма да се забави повече от това.

Нигяр Джафер: Това е един добър ПР ход преди вота на недоверие

Доволни сме от оставката на Анна-Мария Борисова. Не сме доволни от оставката единствено на здравния министър, защото здравната политика се формира от кабинета. Това каза депутатът от ПГ на ДПС Нигяр Джафер.

"Отговорност за тази политика носи премиерът. Още повече, че последните месеци МЗ се превърна в дирекция на финансовото министерство. Това няма да отмени нито нашите мотиви за вота, защото там сме записали като причина кадровия провал на кабинета", каза тя.

„Анализът показва, че през два месеца някой си отива. Осем души са си отишли само за една година от здравната система. Това е за успокояване на напрежението, но не решава проблема с визията в здравеопазването", коментира депутатът. „Ние мислим, че няма реформа. Това, което се случва в здравната система, не е реформа. Това е ликвидация на лечебни заведения, това е въвеждане на рестрикции, които доведоха до листи на чакащите и на големи проблеми", каза още Джафер.

„Смятаме, че това е един добър ПР ход преди вота на недоверие. Искането за вот ускори тази оставка", добави тя. „Този кадрови кадрил показва управленската немощ на ГЕРБ", каза Джафер.

По думите й няма визия, стратегия за това накъде върви здравеопазването. Депутатът заяви, че няма да се наложи отлагане на вота на недоверие заради оставката на министъра, тъй като отговорността тук е по-скоро на финансовия министър, на премиера, на цялото правителство. „Здравният министър е просто бръмка в цялата верига. За съжаление, когато той не може да налага своите искания, не може да изгради екип, който да формира виждане, нещата стигат до тук", каза тя. Джафер добави, че Анна-Мария Борисова ще остане в историята като министъра с най-малко време в кабинета „Борисов".

Янаки Стоилов: Това е един временен отдушник

"Оставката на здравния министър е новина, но основанията за вота на недоверие не отпадат, защото той е към правителството за цялостната здравна политика". Това каза депутатът от Парламентарната група на Коалиция за България Янаки Стоилов. „И в този смисъл отговорността засяга не само министъра на здравеопазването. Засяга министър-председателя, финансовия министър и действията, които правителството до тук е предприело и не е извършило", каза депутатът.

Запитан има ли ГЕРБ добра кандидатура, която да предложи, Стоилов каза: "Аз мисля, че тук не е въпрос на харесване на персоните, защото както беше неизвестно защо беше представено това предложение, следващият път може да бъде направено подобно. И пак подчертавам, ако някой се ангажира да заеме поста на здравен министър, трябва да е в състояние да предложи политика, която е различна от досегашната, а не просто един добър лекар, защото такива в България има много, но това не означава, че те могат да се справят със ситуацията при тези условия".

„ГЕРБ не показва потенциал да предложи друга по-добра здравна политика, затова не може просто по-добра кандидатура, която в професионално отношение в началото би спечелила известни симпатии, да се справи с тези проблеми. Трябва човек, който е в състояние да предложи модел, който да се наложи върху финансовите ограничения. И само това би променило ситуацията. Така че това е един временен отдушник. Аз оценявам бързата реакция на министър-председателя", каза депутатът. Той добави, че е изкушение дали сега да не се повдигнат и други теми по същия категоричен начин, за да се ускорят следващи промени в кабинета в други сектори.

По думите му оставката на Анна-Мария Борисова е вследствие на искания вот на недоверие. "С това той показва, че нашите критики са напълно основателни", каза Стоилов. "Оставките в този сектор станаха хронични и аз се притеснявам, че ще бъдат сменяни хората без да се промени нищо в здравеопазването", допълни депутатът.

Цвета Георгиева: Здравната рефорима не може да върви по друг начин, поне засега

Участието на Анна-Мария Борисова в изпълнителната власт не е драматично неуспешно, заяви Цвета Георгиева от "Атака".

Ето какво отговори тя на въпрос дали оставката на здравната министърка беше необходима: "Какво значи необходима? Случва се онова, което се случва, а не се случва нещо друго. В крайна сметка господин Борисов нееднократно е заявявал и аз много уважавам този подход, че той носи отговорност за избора на министри и носи отговорност в този смисъл и за техните действия или бездействия и ако е настъпило някакво разбиране помежду им, че това е най-правилното действие, значи се е случило каквото трябва. Истина е, че здравната реформа не вървеше, но е истина и нещо друго: тя не може да върви по друг начин поне засега, не и при обстоятелствата, които съществуват в държавата и здравеопазването понастоящем и в състоянието на болниците и финансовата система".

РЗС: Оставката издава кадровата немощ на премиера Борисов

Партия „Ред, законност и справедливост" смята, че оставката на Анна-Мария Борисова „издава кадровата немощ на премиера Борисов". В съобщение до медиите от партията заявяват още: „Събирането на случаен принцип по бензиностанциите на управленски екип води до това, което видяхме през краткия мандат на Борисова - хаос, ексцентрични идеи за реформи и защита на корпоративни интереси. Експериментите на министър-председателя по отношение на българското здравеопазване,  което продължава да бъде без управленска концепция, доведе до окончателния му колапс."

Мими Виткова: Финансовият министър, който е ресорен вицепремиер, е не по-малко отговорен за неудачите в здравната система

Финансовият министър, който е ресорен вицепремиер, според мен, е не по-малко отговорен за неудачите в системата, отколкото министърът на здравеопазването. Това каза д-р Мими Виткова, председател на Асоциацията на лицензираните дружества за доброволно здравно осигуряване и бивш здравен министър.

"Ако погледнете в последните двадесет години, няма друг сектор, в който министърът да не се е задържал повече от две години. На две години здравеопазването сменя своите министри, а сега вече започнахме да ги сменяме на няколко месеца", заяви д-р Виткова.

По думите й - това показва, че проблемът не е личностен. „Проблемът е в самата здравна система и в мерките, които се взимат за решаването на всички нейни въпроси.
Отново твърдя, че големият гаф е на всички политически партии, без изключение. Те развяват знамето на здравеопазването преди избори и когато дойдат на власт, не знаят какво да правят със системата или пък предприемат действия, които я довеждат до колапс, както сегашните. Така, че дали проблемът е в професор Борисова или във финансовия ресурс, който се отпуска за здравеопазването има един критичен минимум, под който системата не може да функционира", заяви д-р Виткова.

„Аз не бих седнала да критикувам здравната стратегия и да я коментирам, защото вече здравни стратегии в България се роят всяка година въпросът е какво практически се случва в системата и какви са дефектите в системата, които трябва да се отстраняват и проблемите да се решават, едва дали това ще се случи със смяна на здравни министри на няколко месеца", каза още тя.

Д-р Станимир Хасърджиев: Изключително неподходящ е моментът, в който Анна-Мария Борисова подава оставка

Моментът, в който министър Анна-Мария Борисова подава оставка, е изключително неподходящ. Това каза д-р Станимир Хасърджиев – председател на Националната пациентска организация.

„На финала сме на една изключително тежка година, предстои лекарска стачка, не са обявени никакви тръжни процедури за купуване на лекарства за следващата година, пациентите в момента са в шок. От 20 минути откакто сме разбрали за оставката на министър Борисова, телефонът ми не е спрял да звъни от всякакви пациентски организации, които се чудят какво ще се случи от 1 януари – дали ще имат подсигурени лекарства, дали реформата ще продължи в насоката, която беше започната. Много неподходящ момент да останем без министър на здравеопазването”, каза д-р Хасърджиев.

Според него подаването на оставка е достоен ход от страна на министър Борисова в създалата се ситуация, „в която за съжаление тя няма много ходове предвид факта, че средствата за здравеопазването са крайно недостатъчни”. „От една страна средствата, които се отпускат в Министерството на здравеопазването не са достатъчни тя да си свърши добре работата - да подсигури необходимото лечение и лекарства за пациентите, от друга страна е социалното напрежение, което се предизвиква сред лекари, болници, пациенти отново поради факта, че системата е недофинансирана. Очевидно тя не среща подкрепата на финансовия министър и може би не е имала друг изход. Тази сутрин министър Борисова за първи път се позволи да каже пред гражданите каква е истината – реформа в здравеопазването без необходимите средства не може да бъде правена. реформата в България трябва да гарантира оптималното използване на тези средства, но не и тяхното намаляване. Очевидно до този момент се целеше пестене на средства и министър Борисова днес явно заяви този факт пред гражданите на България. Надявах се това да бъде чуто от премиера и от министрите, но очевидно, че това доведе до нейната оставка”, коментира д-р Хасърджиев.

По думите му - не всеки добър лекар може да бъде добър министър, но в случая минитър Борисова не е имала възможност да покаже това, на което е способна, и не е срещнала необходимата подкрепа сред останалата част от правителството.

Лъчезар Иванов е изненадан от подадената оставка на здравния министър

Депутатът от ГЕРБ Лъчезар Иванов научи от медиите за оставката на здравния министър. Иванов каза, че е изненадан от информацията и докато не се запознае със случая няма да коментира. Депутатът подмина с мълчание въпроса дали ГЕРБ имат потенциал да предложат друг министър.

Д-р Стойчо Кацаров: Сбъркана е посоката в здравеопазването, отговорността е на министър-председателя

Оставката беше неизбежна заради неуспешната здравна политика на правителството. Това каза д-р Стойчо Кацаров от Центъра за защита на права в здравеопазването. „Без да влизам в детайлите, е сбъркана посоката в здравеопазването. Държавата трябва да се занимава с профилактика, скрининги, здравни обучения, факторите на околната среда; тя вместо това се бърка в лечебната дейност. Трябва да се оттегли”, коментира д-р Кацаров.

„Моето мнение е, че причината за неуспешната здравна политика е в министър-председателя, а не в здравния министър. Посоката е сбъркана, а тя се определя от министър-председателя. Всеки друг на нейното място би стигнал до същите плачевни резултати”.

На въпрос за мнението, че финансовият министър Симеон Дянков е виновен, защото не отпуска средства в здравеопазването, д-р Кацаров коментира: „Това не става зад гърба на министър-председателя. Той избра Анна-Мария Борисова; дори да приемем, че тя е била некомпетентна и лоша, като е станала здравен министър, тя не се е самоназначила. Отговорността трябва да поеме този, който я е избрал, а това е министър-председателят и лидер на партия ГЕРБ”, каза д-р Кацаров.

Д-р Димитър Ленков: Оставката на Анна-Мария Борисова не е толкова важна, поискали сме оставката на Симеон Дянков

Това е едно достойно действие за уважение от нейна страна. Нея я възпрепятстват тя да може да си върши работата като министър. Възпрепятства я финансовият министър Симеон Дянков, каза доктор Димитър Ленков, главен секретар на Български лекарски съюз.

По думите му - оставката на Анна-Мария Борисова не е най-главното нещо. "Не тя е определящият фактор; дали министърът ще се казва Анна-Мария Борисова или някой друг, не е толкова важно; важен е този, който се е запънал, и не пуска пари на здравеопазването. Съборът на Българския лекарски съюз сме поискали неговата оставка, на първо място. Той е човекът, който не дава пари в здравеопазването. Неговата оставка трябва да се иска, оттам трябва да се започне. Който и да дойде като министър, когато няма пари в здравеопазването, нищо не може да се реализира", каза д-р Ленков.

Д-р Андрей Кехайов: Оставката е достойно поведение на проф. Анна-Мария Борисова

"Оставката е достойно поведение на проф. Анна-Мария Борисова". Това каза д-р Андрей Кехайов - президент на Югоизточноевропейския медицински форум и бивш председател на Българския лекарски съюз.

Според него министър Анна-Мария Борисова е решила да подаде оставка, след като сама е преценила изключително критичната ситуация. "Нашата позиция е, че всяка страна трябва сама да решава въпросите си и в никакъв случай с махането на една личност, не се решават проблемите. Необходимо е да продължим в посока на правилен обществено-политически дебат, така че да се намерят възможно най-бързи и адекватни решения, които касаят и гражданите и изпълнителите на медицинска, стоматологична и фармацевтична помощ. Трябва да бъдат намерение най-правилните решения в името на българските граждани, защото системата трябва да гарантира сигурността и здравето", каза д-р Кехайов.

„Още от 2007 г. ние подчертахме през предишното правителство, че има криза в здравеопазването и ако бяха взети адекватни мерки, то днес може би щяхме да избегнем тези неща. Но тогава се водеше кампания, с която се лансираха политически идеи, без да се търси възможност за адекватни структурни промени", каза още д-р Кехайов. Според него отговорност за кризата в здравеопазването носят всички здравни институции, не само министърът на здравеопазването. „Трябва да бъдат солидарни тези, които са подписали Националния рамков договор - Божидар Нанев, Здравната каса, Лекарският съюз. Институциите, които формират пряко здравата политика в момента трябва да споделят морално отговорността към ситуацията, в която изпадна страната. Самата оставка е достойно поведение на проф. Анна-Мария Борисова", коментира д-р Кехайов.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
Блондинка звъни на оператора си: - Извинете, не ми работи интернетът... - А вие с рутер ли сте? Кратко мълчание... - Не, сама съм!!!
На този ден 19.12   1732 г. – Бенджамин Франклин публикува Алманах на бедния Ричард 1783 г. – Уилям Пит-младши става най-младият министър-председател в историята на Великобритания...