Коментари и спомени за 10 ноември 1989 г.

10.11.2010 | 11:52
по статията работи:
На 10 ноември 1989 г., пленум на Централния комитет на БКП освободи от поста ген. секретар на партията Тодор Живков
Коментари и спомени за 10 ноември 1989 г.

Информацията е актуализирана към 16:30 часа

10 ноември 1989 г. е една от най-често споменаваните дати в съвременната ни история. На днешния ден преди 21 години, пленум на Централния комитет на БКП освободи от поста генерален секретар на партията Тодор Живков, който управлява еднолично в продължение на 33 години. Със свалянето му от власт започват политическите промени в страната и прехода на България към демокрация и пазарна икономика.

Ден преди свалянето на Живков в Германия бе съборена Берлинската стена. На пленума от 10 ноември членовете на Централния комитет приемат оставката на Живков, без да му дадат възможност за заключителни думи, и утвърждават Петър Младенов за негов наследник като генерален секретар на БКП, припомня Нова телевизия.

Тодор Живков умира на 5 август 1998 година, без да бъде осъден за престъпленията, които са извършени по времето на неговото управление.

Зам.-председателят на Народното събрание Анастас Анастасов също не вижда еднозначно 10 ноември. "Тази дата поражда различни мисли, зависи всеки в каква ситуацията е бил по това време", коментира той.

"Аз съм от хората, които израснаха по онова време и в същата година завърших и висшето си образование, спомня си Анастасов. Затова, той свързва тази дата най-вече с факта, че му е било по-трудно да си намери работа. Той смята, че събитията от 10 ноември 1989 г. е трябвало да се случат, предаде БТА.

Датата предизвиква противоречиви чувства и у заместник-председателя на парламента Павел Шопов. "Това беше много чакан от мен и моите близки момент и мислехме, че ще доведе до началото на възраждането на българската държава, спомня си той. По думите на Шопов очакванията никак не са се оправдали. Единствената придобивка са правата и свободите на гражданите, свободното им придвижване, правото на изява и една демокрация, която понякога е твърде привидна, смята Шопов.

Що се отнася до останалите области на обществения живот, повечето не можем да ги достигнем, като например БВП, наука и образование, земеделие, коментира той. Затова Шопов определя 10 ноември като твърде противоречива дата, която за хората на неговата възраст е довела до много негативи и цяло поколение е загубило младостта си в прехода.

Думата, която Веселин Методиев от Синята коалиция асоциира с 10 ноември, е промяна, макар че, според него, истинската промяна започва със събитията от януари от 1997 г.

"Никога не съм виждал толкова много хора, както на 12 януари", спомня си той. Тогава, пред храм "Св. Александър Невски", имаше толкова много народ, че когато се качих на стъпалата, виждах хора чак до бившия партиен дом, по цялата ул. "Московска", спомня си Методиев.

На 10 ноември фалиралата комунистическа партия си смени вожда, надявайки се, че нещо ще промени, но това не стана, а започна един преходен период, смята Методиев. Струва ми се, че голямата обществена промяна беше в началото на 1997 г., коментира той.

"Истинското значение на 10 ноември най-точно може да определи историята", заяви тази сутрин по БНТ бившият член на БКП Александър Лилов. Според него се изтъкват редица причини, с които се обяснява рухването на социализма в СССР.

Една от причините е политиката на бившия соцлидер Михаил Горбачов. Лилов обаче е на мнение, че основните причини за краха на строя трябва да се търсят в слабостите и проблемите на съветския социалистически модел.

Александър Лилов е на мнение, че социализмът е имал шанс да се запази като строй, ако още през 1968 г. след "Пражката пролет" са направени корекции в следваната политика.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Женевски конвенции
-  Тате, защо Земята се върти? -  Как така се върти, бе! Да не си ми изпил ракията?
На този ден 06.12   963 г. – Лъв VIII е избран за римски папа. 1240 г. – Армията на монголския владетел Бату Хан покорява Киевското княжество. 1534 г. – В Еквадор е...