Преди заседанието на Министерския съвет, което най-вероятно ще бъде последно за кабинета на тройната коалиция, министри коментираха както въпроси от дневния ред, така и такива, свързани с наследството, което оставят, предаде Агенция "Фокус".
Николай Василев: "Искам да ме запомнят с усмивката ми"
НДСВ е против приемането на важни решения в последния момент, каза министърът на държавната администрация и административната реформа Николай Василев.
Гледал съм дневния ред на Министерския съвет и не съм забелязал нито имотни сделки, нито посланически назначения. Това, което сме се уговорили с министрите на НДСВ и с вицепремиера Даниел Вълчев,
е, че ще се противопоставим на неразумни действия, например много сериозни финансови ангажименти и други сделки, които не се правят в никакъв случай след избори в последния момент. Вчера-онзи ден
например отказахме да подпишем няколко решения, които бяха точно в тази посока и смятаме, че те не трябва да бъдат приемани до края на този Министерски съвет, каза Василев.
Едно от решенията е за преобразуване на милиони за общините по варианти, които не стават ясни от доклада на вносителя, а второто - решението част от Ботаническата градина в Балчик да премине към Министерството на културата. Василев каза, че тези решения не трябва да се вземат на "подпис" и трябва да се приемат на заседание, затова не са подписани от НДСВ.
Оставям Министерството на държавната администрация в много подредено състояние, каза още той. По думите на Василев обичайно всички, които предават властта, казват така, а път тези, които я приемат, твърдят обратното. "Действително съм с добро чувство по този въпрос, тъй като министерството е сравнително малко, спретнато, всичко е подредено, дирекциите продължават да си вършат работата", каза той. По ОП "Административен капацитет" има 100% усвояване на средствата за 2007 г и над 75% на средствата за 2008 г, отчете министърът. В това отношение сме най-добри в целия ЕС. Василев посочи, че е доволен от работата на МДААР и благодари на служителите.
За изборния резултат той заяви, че има два сериозни фактора, извън които няма никакво значение - участието на жълтите в Тройната коалиция и някои изказвания на политици и силно обострената политическа ситуация през последния месец, което изненадващо е взело близо половината гласове на НДСВ вместо да ги увеличи. Когато една партия влезе със своя идеологически противник на едни избори в коалиция, и двете партии започват да губят и вероятно това ще се види в държави като Австрия и Германия. Става дума за дългосрочно движение на НДСВ надолу, тъй като ние сме доста противоположни на нашите коалиционни партньори досега, каза мнинстърът на държавната администрация.
Василев каза, че предпочита да го запомнят с това, че след осем години остава с усмивка, добро настроение и чувство за много свършена работа. Това, с което не бих искал да ме запомнят, може би е, че съм бил малко максималист и припрян в някои отношения, особено по начина, по който администрацията си оформя документите, каза той. Василев добави, че ще бъде в политиката и управлението дотогава, докато е полезен и винаги е смятал, че като приключи с политиката ще остане да живее в България и ще се включи в средите на българския бизнес.
Гергана Паси: "Не трябва да се вземат решения в края на мандата"
Министърът по европейските въпроси Гергана Паси потвърди позицията на НДСВ да не се вземат важни решения в края на мандата: "Споделям логиката, че в края на мандата никое правителство няма право да предпоставя решенията на следващото, заяви Паси.
Пламен Орешарски: "Чух някои неща за лошо наследство като в анекдота за трите плика"
Министърът на финансите Пламен Орешарски не даде точна информация за това какво оставя като наследство на следващото правителство, нито отговори на многобройните въпроси по отношение на разходите на министерствата и предприетите в тази посока стъпки през юни. "Има цифри за тази цел. Другото е литература", каза Орешарски. Попитан как ще оцени първите мерки, които новите управляващи, и в частност - обсъжданият за финансов министър Симеон Дянков, коментират като задачи за финансовото ведомство, Орешарски отговори "Чух някои неща за лошо наследство като в анекдота за трите плика".
Петър Мутафчиев: "Трябва да има приемственост в работата на министерствата"
Трябва да има приемственост в работата на министерствата, счита министъра на транспорта Петър Мутафчиев. Той заяви, че ако днес има дипломатически назначения, това е просто акт, но решението за тях
не е взето днес и е съгласувано и с президента.
Миналата седмица нямаше заседание, тогава имаше критика към правителството - то не работи, когато работи - защо работи. Всичко това, което до този момент е направено, е свързано с различните
програми, които сме подели в различните видове транспорт, включително осигурена програма по бюджета за БДЖ. Мога пълен отчет да ви направя за това, мисля, че няма никакви подводни камъни, каза
Мутафчиев.
Даниел Вълчев: "Всичко трябва да се помни - и доброто, и лошото"
В дневния ред на кабинета няма включена точка за промени в дипломатическите служби, но премиерът има право да я включи, каза министърът на образованието и вицепремиер Даниел Вълчев. Моят съвет и нашата позиция (на НДСВ) e въобще да не се разглеждат въпроси извън текущите, тъй като това не ми се струва много редно. Моето разбиране е, че след изборите, след като има много ясно ново мнозинство, Министерският съвет трябва да се занимава само с текущи въпроси, не и с кадрови, не и със сериозни финансови, заяви той.
Вълчев каза, че не е редно да дава оценка на дейността си, но са полагани много усилия. "Много бели коси се появиха в екипа през този мандат, надявам се да е било за добро", каза той. Според Вълчев
всичко трябва да се помни - и доброто, и лошото.
Най-важните неща, случили се в образователната система, според министъра, са въвеждането на матурите и другите форми на външно оценяване и новият финансов модел в системата - стандарт на издръжка
на един ученик и самостоятелен бюджет на всяко училище.
"Исторически седянката е била важно социално място, хората не само са общували, но са вършели някаква работа, а ние какво направихме - долу хората стоят на студа, ние пием кафета и говорим празни приказки цяла седмица, това какво е, коментира той видеото от учителските протести, на което заедно с финансовия министър Пламен Орешарски обсъждат, че срещата във връзка с решаването на въпросите, поставени от учителите, се е превърнала в седянка.
По думите му - не е важно къде е човек, а накъде се е запътил. На въпрос накъде ще поеме сега, Вълчев отговори "За пръв път от 8 години мога да кажа: "Накъдето си искам".