Липсата на управленски умения отбелязаха представителите на опозицията в Народното събрание като причина да не подкрепят избора на новия министър на здравеопазването Стефан Константинов. Сред другите аргументи на Коалиция за България против номинацията бяха липсата на обвързаност между схващанията на Константинов и записаното в програмата на ГЕРБ за сектора на здравеопазването. Социалистите смятат, че Константинов е "политически и експертно непознат".
Хасан Адемов от ДПС заяви, че няма да подкрепят предложението за поредна персонална промяна на Министерския съвет, защото непрекъснатите кадрови
промени дестабилизират здравеопазването. Той предложи на новия министър "да разбие кръга, обвързал здравеопазването с финансовото министерство".
Без широка обществена подкрепа няма да сработи и най-добре разработената реформа, заяви Адемов, цитиран от БТА.
Силно притеснени сме от липсата на какъвто и да било административен опит, посочи представителят на ДПС по отношение на Константинов. Според Адемов остава впечатлението, че стилът и методите за подбор са същите, което оставя очаквания за провал.
От изказването на д-р Стефан Константинов стана ясно, че водената досега от правителството политика в сферата на здравеопазването е неправилна. Това заяви от парламентарната трибуна депутатът от Коалиция за България и бивш здравен министър Евгений Желев, предаде Агенция "Фокус".
От "Коалиция за България" подкрепят тезата, че е необходимо време, дебат и консенсус за всички тежки проблеми, които произтичат в сектора, стана ясно от думите на бившия здравен министър. Той добави:
Съгласен съм с вижданията за финансирането на структуроопределящите болници и особено университетските. Това обаче изисква време. Системата на здравеопазването е тежка и консервативна и не търпи бързи действия. Нека предстоящият вот да бъде сериозен дебат в обществото за това какво целим в здравеопазването.
Ваньо Шарков от "Синята Коалиция" заяви, че в момента българското здравеопазване се нуждае от предвидимост, която може да се осигури с един ясен документ за политиката, която смята да води новият здравен министър.
Затова е необходима политическа воля. Подкрепата на политиката, която води здравният министър трябва да е гарантирана. Необходим е цялостен пакет от конкретни мерки срещу източване на системата, каза Шарков. По думите му източването на средствата става в големите болници.
Здравеопазването в момента има нужда от спокойствие, което може да стане чрез мерки възстановяващи разплащането в болничната помощ. Ако ритъмът на разплащане не бъде възстановен в следващите месеци, нещата може да станат страшни. Самотните министри не са успявали, екипът е това, което може да помогне на здравния министър, каза Шарков.
Д-р Стефан Константинов официално положи клетва пред Народното събрание. За кандидатурата му гласуваха 123-ма депутати, 58 бяха против, а 12 се въздържаха. Константинов бе подкрепен от ГЕРБ и "Атака", против гласуваха от Коалиция за България, ДПС и депутатите от РЗС. "Синята коалиция" се въздържа при гласуването. Пред депутатите той направи анализ на състоянието на здравната система до този момент.