Под заглавие "Политическа подбуда" руският в. "Независимая газета" публикува обширна статия, посветена на
проекта "Белене". В нея се твърди, че решението за отказ е било взето под натиск на САЩ. Изброяват се предимствата на проекта, като покриване на все по-увеличаващите се нужди на България от
електроенергия, ниската цена на произвежданата в атомни централи енергия, намаляване на емисиите на парникови газове в атмосферата с 7-10 милиона тона годишно, създаване на условия за износ на
енергия за съседни страни, както и това, че до 30
процента от оборудването за централата е щяло да се произвежда в български заводи, което в условията на спад на световната икономика и на кризата в ЕС не е маловажно за България.
Действията на българската страна относно отказа от АЕЦ "Белене" могат да бъдат разбрани, като се обърне внимание на това кой западен политик е поздравил първи България с решението да се откаже от Белене. Това е бил американският държавен секретар Хилъри Клинтън на срещата за Сирия в Истанбул. А относно изявленията на президента Плевнелиев за италианския в. Corriere della Sera и редица български медии, че сега страната ще стане по-малко зависима от Русия в сферата на енергетиката, "Независимая газета" посочва, че през последните години темата за енергозависимостта от Русия се е превърнала във "фетиш" за много западни политици. Техните ревностни твърдения в тази насока започват да напомнят на най-лошите моменти от епохата на Студената война, става ясно още от информацията.
Изданието посочва, че не е можело да се говори за технически или финансови проблеми, свързани с изграждането на централата. Изтъкват се техническите характеристики на проекта. Подчертава се, че Росатом е предложил на България най-съвременния проект за атомна централа, основаващ се на руския проект АЕЦ 92, получил европейски сертификат през 2007 г. Допълва се, че проектът за Белене отговаря на спецификациите в техническото задание на възложителя, съответства на международните стандарти и на рекомендациите на МААЕ, откроява се със завишени характеристики за безопасност.
Припомняме ви, че миналата седмица парламентът прие Проект на решение за прекратяване на строеж на ядрена централа на площадка Белене. Същевременно депутатите приеха предложението на съпредседателя на ПГ на "Синята коалиция" Мартин Димитров бъдещата газова централа да работи на пазарен принцип. При първо гласуване на проекторешението своя вот дадоха 140 народни представители, от които – „за” 108, „против” 32-ма, нямаше „въздържали се”.
По време на дебатите премиерът Бойко Борисов нарече проекта "балканска лъжа и трик".
Преди това в сряда Министерският съвет взе решение, че строежът на ядрена централа ще бъде прекратен. Mотивитe за отказа са, че проектът е неизгоден, а и ядреният риск в зоната се запазва.
"Днес на заседание на Министерски съвет взехме решение да прекратим проекта АЕЦ „Белене” и да доплатим първи реактор, който октомври месец ще е окончателно готов. Около 140 милиона евро остава да се дадат още за него". Това заяви пред журналисти в парламента премиерът Бойко Борисов след края на заседанието на икономическата комисия в НС, на което той присъства.