Компютърните вируси честват 20-годишния си рожден ден този месец. Именно през първите седмици на 1986 г. беше открит първият вирус, наречен Brain (Мозък).
Въпреки, че придоби известност, защото беше първият, той не беше много широко разпространен. Brain можеше да засегне компютрите единствено ако бъде пренесен чрез дискети от една машина на друга. Сега, 20 години по-късно, в света има повече от 150 000 хитри програмки, които поразяват компютрите ни. Около произхода на Brain се водят спорове. Смята се, че той е създаден от пакистанска софуеърна компания с цел да защити програмите си. Вирусът е открит през януари 1986 г., но може и да е написан доста преди това, тъй като използва относително бавни методи да пътува. Brain е известен като "boot-sector" вирус заради мястото на флопи диска, където се крие. Това означава, че се инсталира всеки път, когато дискетата се сложи на нов компютър. В момента Brain отдавна е убит и не съществува. Въпреки че той е бил първият компютърен вирус, той в никакъв случай не е злонамерена програма. Тази чест остава за Elk Cloner, вирус, написан от Ричард Скрента, който зарази компютрите Apple II.
От появата на Brain броят на вирусите не спира да расте като най-голямата мишена е операционната система на Майкрософт "Windows". С разрастването на интернет и e-mail-ите на един нов вирус може да са му нужни само няколко часа, за да зарази хиляди компютри. Тази седмица ФБР разкриха, че през 2005 г. 84% от американските компании са станали жертва на вируси и други подобни програми, а като цяло справянето с нападенията им е струвало 24 000 долара. /ВВС /Източник: БГНЕС