Преглед на свършеното от америанския Конгрес направи Atlantic Wire. Равносметката показва, че законодателния орган на САЩ е приел изключително малко нормативни актове.
326 законопроекта е разгледала Камарата на представителите на Конгреса през тази година. Това е най-ниският брой разгледани законопроекти от 10 години насам, през които не е имало избори. За сравнение, през 2009 г. са разгледани 970 законопроекта, а през 2007 г. - 1127 законопроекта. Сенатът е разгледал 368 законопроекта, което е най-малкият брой нормативни актове от 1995 година насам.
Президентът на САЩ Барак Обама е подписал едва 62 законопроекта, които са се превърнали в действащи закони. За последно през 1995 година е имало толкова нисък брой приети закони, при ситуация демократ-президент и мнозинство на републиканците в Камарата на представителите. Тогава Бил Клинтън подписа 88 законопроекта, които станаха закони.
Анализаторите представят две гледни точки за резултатите на Конгреса. От една страна е тезата "качество вместо количество". Тя се подкрепя от лидера на Републиканската партия в Камарата на представителите Ерик Кантор. От друга обаче е липсата на единство и неумението да се постигне компромис по важни въпроси. Такъв пример е липсата на съгласие относно бюджетните съкращения и разпределението им по различните сфери.
През следващата година ще се проведят президентските избори в страната, което означава, че вниманието на конгресмените ще е насочено към предизборните кампании. А това донякъде предполага, че резултатите на Конгреса ще са близки до тазгодишните.