Американският сенат одобри най-радикалната реформа на финансовата система от Великата депресия през 30-те години на XX век, с което президентът на САЩ Барак Обама отбеляза значима политическа
победа.
Вотът с 60 на 39 гласа беше разделен предимно по партийните линии, но даде одобрение на закона от 2300 страници, целящ да ограничи рисковите банкови практики, обвинявани за икономическия срив през
2008 г. Очаква се Обама да го подпише следващата седмица.
Само трима републиканци и двама независими кандидати подкрепиха проекта, а един демократ гласува срещу него. Това е втората историческа промяна, въведена от Обама тази година, след като президентът подписа закона за промяна на американската здравна система през март. Трябва да се отбележи, че и заради реформата президентът е изправен пред нисък процент на одобрение в проучванията на общественото мнение.
Приетият от Сената на американския Конгрес законопроект за реформа на финансовата система ще позволи обезпечаването на икономическа сигурност за компаниите и частните лица в страната, увери американският президент Барак Обама, цитиран от РИА "Новости" и Агенция "Фокус".
С днешното гласуване Сенатът одобри законопроекта за реформа на финансовото регулиране, който ще осигури голяма икономическа сигурност за семействата и фирмите в цялата страна, заяви президентът пред журналисти.
По думите му финансовият сектор е с централно значение за благополучието на САЩ и именно затова онези, които се занимават с този бизнес, трябва да носят отговорност за своите действия.
Законът променя правилата за работа на финансовите институции, ипотеките на жилища, студентските кредити, кредитните карти и текущите заеми. Даваме на потребителите и данъкопалтците най-силната защита, която някога са имали. Даваме на Wallstreet най-силния надзор, който някога е имал – не за да ограничим, а за да предпазим, заяви лидерът на демократичното мнозинство в Сената Хари Рийд.
Камарата на представителите одобри проекта на 30 юни с 237 на 192 гласа, съобщи АФП, цитирана от БГНЕС.