Конкурентоспособността в промишлеността у нас е една от най-ниските в рамките на Европейския съюз (ЕС). Това сочи официален доклад на Европейската комисия (EК). По отношение на този показател се отчитат големи различия в страните-членки. В документа, в съответствие със своите резултати, държавите са разделени в общо четири категории.
България попада в тази с характерна не особено висока или дори спадаща конкурентоспособност. В нея влизат още Словения, Хърватия, Малта и Кипър.
Съседните Румъния и Гърция пък влизат в групата на не много високата, но повишаваща се конкурентоспособност. Към нея спадат и Естония, Литва, Испания, Латвия, Чешка република, Унгария, Полша, Португалия и Словакия.
В третата група са тези страни с характерна висока, но спадаща конкурентоспособност. Сред тях са Белгия, Обединеното кралство, Австрия, Франция, Италия, Люксембург, Швеция и Финландия.
С най-добри резултати са държавите с висока и повишаваща се конкурентоспособност. Те са Нидерландия, Германия, Дания и Ирландия.
Според доклада на ЕК конкурентните предимства на членките в съюза в сферата на промишлеността са свързани с висококвалифицираната работна ръка, високото съдържание с местен произход на експортните стоки и сравнителни предимства, свързани със сложни и висококачествени продукти.
От Комисията подчертават, че за засилване на конкурентоспособността в промишлеността в рамките на ЕС е необходимо да се осигурят допълнителни инвестиции във всички сектори. Те подчертават, че е необходимо да се обърне специално внимание на малките и новите фирми, за които е по-трудно да получат банков кредит в сравнение с други фирми, дори ако финансовите им резултати са едни и същи.