Държавната консолидационна компания отказа да се съобрази с приципала си - министърът на икономиката Кирил Петков, който поиска оставката на борда на директорите й, както и освобождаването на ръководителите на дъщерното й дружество ВМЗ "Сопот".
В писмена позиция от ДКК заявиха, че Петков няма право да назначава еднолично извън установената процедура управителните органи на компанията и на дъщерните ѝ дружества.
Според борда на държавната фирма "Управителните органи на ДКК ЕАД и дъщерните му дружества могат да се назначават единствено чрез специална процедура в изпълнение на Закона за публичните предприятия и Правилника за неговото прилагане. В този смисъл министърът на икономиката, като принципал на ДКК ЕАД, няма законово право да взима подобни решения еднолично и извън установената процедура."
Битка за преструктурирането на ДКК
Неотдавна Кирил Петков обяви плановете си да извади редица фирми от шапката на Държавната консолидационна компания. Неговата идея е от държавната фирма да бъдат извадени дъщерните й дружества "Монтажи", което да мине на пряко подчинение на Министерството на икономиката, а "Еко Антрацит" и "Екоинжгенеринг - РМ" - под шапката на Министерството на околната среда и водите (МОСВ).
Другият план на Петков бе язовирите, чийто ремонт се финансира през ДКК с 630 млн. лв., да преминат към Министерството на земеделието.
От Консолидационната компания обаче оспорват и тези планове на икономическия министър. В позицията им се посочва следното: "По отношение на намеренията на министър Петков за изваждане на ВМЗ Сопот и други дружества от холдинга ДКК ЕАД, обръщаме внимание на факта, че съществуването на ДКК ЕАД като структура, която управлява предприятия със стратегическо значение за страната чрез независим Съвет на директорите, е единственият гарант, че тези предприятия ще останат независими от променливите политически интереси във всеки един момент."
"За съжаление обаче нестабилната политическа обстановка в страната и потенциалната възможност дори за нови предсрочни избори не може да гарантира, че той ще остане министър на икономиката и в бъдещи кабинети. Това създава сериозен риск дейността на предприятия, важни за националната сигурност на България, да се окажат в позиция на зависимост от решенията на последователни политически кабинети с различни цели и платформи", е аргументът на ДКК.
"Има такъв народ" извика Кирил Петков в парламента
В рамките на парламентарния контрол в петък (20 август), министърът на икономиката Кирил Петков ще отговаря на депутатски въпроси за ВМЗ - Сопот и Държавната консолидационна компания. Темата за ВМЗ-Сопот е поставена от депутатите от "Има такъв народ" Лъчезар Бакърджиев и Пламен Данаилов.
Междувременно стана ясно, че се очаква решение от синдикатите дали да не започнат протестни действия с искането да се освободи борда на консолидационната компания и оръжейното дружество да бъде извадено от нея.
"Не можем да имаме проблем с язовирите, правителствени комплекси по 190 милиона и във ВМЗ да имаме такива лоши резултати и в последния момент да казваме: Тази държавна компания си върши работата. Ами не. Както в бизнеса, когато не се справиш, трябва да си ходиш", коментира министърът на икономиката в служебното правителство Кирил Петков.
Източник: Банкеръ