Конституционният съд остави прехвърлянето на втората пенсия в НОИ

07.07.2017 | 13:30
по статията работи: econ.bg
Тълкуването на текстовете в Кодекса за социално осигуряване бе поискано от Върховния административен съд
Конституционният съд остави прехвърлянето на втората пенсия в НОИ
Снимка: под лиценза на creative commons

Конституционният съд остави в сила прехвърлянето на втората пенсия от частните фондове в Националния осигурителен институт. Конституционните съдии единодушно са решили, че промените от края на 2014 г., с които на родените след 1959 г. беше позволено да се осигуряват само в държавното обществено осигуряване, не противоречат на конституцията.

Тълкуването на текстовете в Кодекса за социално осигуряване бе поискано от Върховния административен съд. Според ВАС измененията са противоконституционни. КС обаче вчера ги остави в сила, като оборва всички твърдения на ВАС. Според КС текстовете гарантират правото на собственост на осигурените, не нарушават принципа на равенството на гражданите. Освен това изборът на осигурените засилва "конкуренцията между частните фондове чрез качеството на предлаганата от тях осигурителна услуга. Тъкмо качеството на услугата е от значение за нейния потребител", пишат конституционните съдии, предаде в. "Сега".

Така всички осигурени от масовата трета категория, родени след 1959 г., ще продължат да имат избор дали 5% от общата им вноска да отива в универсален фонд, или пълната вноска от 18.8% да се превежда в НОИ. В първия случай парите са в индивидуални партиди и могат да се наследяват. Във втория случай се вливат в солидарния стълб. Заради внасянето на парите в УПФ обаче НОИ намалява държавната пенсия с около 28%. Осигурените могат да прехвърлят много пъти вноските си за пенсия от втория към първия стълб и обратно, но само до пет години преди да навършат пенсионна възраст.

За почти две години, откакто работещите имат възможността да местят втората си пенсия в НОИ, се оказва, че тя не е особено популярна сред осигурените. Към март тази година 10 хил. души по данни на НАП са избрали да прекратят осигуряването си във втория стълб и да се осигуряват с пълната си вноска от 18.8% в общественото осигуряване.

Към края на март в УПФ има малко над 3.6 млн. разкрити партиди по данни на Комисията за финансов надзор. Не е ясно в колко от тях не постъпват вноски, защото хората са безработни или са заминали в чужбина. Средната натрупана сума е 2590.48 лв. По възрасти обаче картината е друга. Например във възрастовата група 55-59 г. натрупаното е средно по 3284 лв.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Женевски конвенции
  • Зимна приказка
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
Между приятели: - На кого е кръстена дъщеря ви Гертруда? - На дядо си Пенчо. - ?!? - Беше герой на труда....
На този ден 17.12   546 г. – Крал Тотила завладява Рим. 1538 г. – Папа Павел III отлъчва от църквата английския крал Хенри VIII. 1777 г. – Франция първа признава...