Конфликтите около европейския бюджет са "огромни" 4

23.11.2012 | 09:42
по статията работи: Петя Бързилска
Днес ще се обсъждат новите предложения на Херман ван Ромпой
Конфликтите около европейския бюджет са "огромни"

В Брюксел започнаха дебатите между европейските лидери за европейския бюджет в периода от 2014 до 2020 г. Премиерът Бойко Борисов каза след края на първата сесия на извънредния Европейски съвет, че се надява България да получи повече пари от структурните фондове, предаде БНР.

Страната ни отива в Брюксел с идеята, че ще иска да не се съкращават кохезионните фондове спрямо предходната рамка, да се осигурят достатъчно средства за закриване на реактори от I-IV на АЕЦ  „Козлодуй“, както и за преки плащания към земеделските производители.

"Конфликтите са огромни и между отделните държави, желанията са огромни за пари", каза министър-председателят.

Страните-членки в момента са разделени между нетни платци – сред които Великобритания, Холандия, Швеция, и нетни получатели, в която група е нашата държава.

Това потвърди и Бойко Борисов. "Едните искат големи съкращения, другите искат големи плащания. Казали сме си нашите претенции и за земеделието, и за кохезията. Надявам се, че България ще получи повече пари. Но понеже не искам да има спекулации с моите изказвания, когато в 12 часа се съберем отново, да достигнеме максимума, който България заслужава", заяви българският министър-председател.

Борисов посочи, че страната ни започва от лоши стартови позиции преговорите, тъй като през последните 20 години българският БВП  е бил много нисък, а на неговата база се определят получаваните пари, съобщиха от правителствената пресслужба.

"Нашата позиция  е изключително добре обоснована и съм сигурен, че ние ще бъдем  една от малкото страни в рамките  на тази криза без съкращения по отношение на средствата си по кохезионна политика“, каза от своя страна министърът на външните работи Николай Младенов.

Европейските лидери постигнаха известно сближаване на позициите си за бюджета на съюза до 2020 година, но все още има големи различия след първия ден от консултациите, коментира от своя страна БНТ.

След многочасовите двустранни консултации с държавните и правителствени ръководители до късно снощи, председателят на Европейския съвет Херман ван Ромпой е предложил нов проект на 7-годишния бюджет. Параматрите му не бяха обявени официално. Днес по обед започват преговори по тях на среща, на която ще присъстват всички 27 страни-членки, предаде БТА.

Официалната вечеря снощи продължи по-малко от един час, а изморените от целодневните преговори лидери бързо напуснаха сградата на Европейския съвет, за да обмислят новите предложения на Херман ван Ромпой. Сред тях може да има добри новини за България, защото се предвижда увеличаване на парите за сближаване с повече от 10,5 милиарда евро и за общата земеделска политика с 8 милиарда.

В новия вариант на предложенията общият размер на разходите се запазва, но разпределението им по области е различно от първоначалното.

Проектът на Ромпой на практика се покрива с искането на България, ако се налагат съкращения, то те да бъдат направени от проекта за жп свързване на Европа и от програмата за изследвания "Хоризонт 2020". Дали тези предложения ще бъдат приети от останалите ще стане ясно или днес, или утре.

"Да свършиш повече с по-малко пари изисква политически избор. Това е болезнено дори когато съкращенията са равномерно разпределени", заяви председателят на Европейския съвет Херман ван Ромпой пред лидерите на ЕС, предаде ДПА. По думите му "трябва да проявим чувствителност и реализъм, но не бива да забравяме, че този бюджет е бюджет за остатъка от десетилетието".

Според Ромпой европейските лидери трябва да имат предвид интереса на Европа едновременно с националния интерес. "Постигането на споразумение е "наложително" и в "обсега на възможностите ни", посочи още той.

Много страни-членки предупредиха, че ще наложат вето на бюджета, което право има всяка една от държавите в ЕС. Европейският парламент (ЕП) също съобщи, че ще използва правото си на вето, ако 27-те страни вземат решения за финансова рамка, с която евродепутатите не са съгласни.

Британското предупреждение за вето, което може да бъде наложено, ако разходите не се съкратят значително, не е оттеглено. Франция пък обяви, че все още не е доволна от плановете за селскостопанските субсидии.

Съмнения дали ще бъде постигнат компромис бяха изразени и от страна на Германия. По думите на германския канцлер Ангела Меркел е малко вероятно да се стигне до съгласие между държавите-членки за многогодишната финансова рамка, пише "Би Би Си".

Анализатори смятат, че на този европейски съвет няма да бъде постигнато решение, а ще се стигне само до принципна позиция. В този случай е възможно окончателният вариант на бюджета на Европейския съюз за следващите седем години да бъде приет през март догодина.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
-  Тате, защо Земята се върти? -  Как така се върти, бе! Да не си ми изпил ракията?
На този ден 17.12   546 г. – Крал Тотила завладява Рим. 1538 г. – Папа Павел III отлъчва от църквата английския крал Хенри VIII. 1777 г. – Франция първа признава...