Корпоративните печалби в Китай падат през септември

27.10.2015 | 13:34
по статията работи: Даниел Василев
Загубите и задлъжнялостта на индустрията може да попречат на икономическия растеж
Корпоративните печалби в Китай падат през септември
Снимка: Sxc.hu

Корпоративните печалби на китайските компании регистрират спад от 0,1% на годишна база през септември сочат данните на националната статистика на страната, цитирани от Reuters. Така те продължават тренда в посока надолу, след като през август регистрираха рекордно понижение от 8,8% на годишна база. За първите девет месеца на 2015 г. общият спад на печалбите достигна 1,7% спрямо същия период на 2014 г.

Според данните на Националното бюро за статистика на Китай приходите от основната дейност на компаниите в страната са регистрирали спад от 0,5% през септември, за пръв път „от много години“ насам. „Въпреки че темпът на индустриалните загуби спадна през септември, ако натискът върху индустриалната икономика в посока надолу продължи, прогнозите за индустриалните печалби все още не са оптимистични“, коментират от институцията на сайта си.

По-голямата част от компаниите, чието финансово представяне се регистрира от Националното бюро за статистика, са големи индустриални производители. Спадът на приходите им, в комбинация с високото ниво на задлъжнялост сред фирмите, може да окажат негативен ефект върху възстановяването на китайската икономика, която постепенно започва да се движи от сектора на услугите и производството за сметка на правителствените инвестиции в инфраструктура. „Продължителният спад... може да се доведе до финансов хаос сред изключително задлъжнелите производители в Китай. Опасяваме се, че този ефект може да се прехвърли и в банковата сфера“, коментират икономисти от ING в свое изследване.

Спадът на печалбите на индустриалните производители все още не се е отразил върху заетостта в страната. По данни на Националното бюро за статика през третото тримесечие безработицата в страната се задържа на 4,05%. Въпреки данните за ниското ниво на безработицата обаче според някои анализатори компаниите в страната манипулират числата като назначават служители на половин работен ден, а ги регистрират като работещи на пълно работно време, предаде Reuters.

Данните за индустриалните печалби в страната идват на фона на поредното намаляване на лихвените проценти и задължителните резерви по депозитите – ходове, с които управляващата комунистическа партия се надява да съживи забавящата се икономика. През третото тримесечие тя регистрира ръст от 6,9%, като за пръв път от 7 години растежът ѝ на тримесечна база падна под психологическата граница от 7%. Някои икономисти коментираха, че имат основания да смятат, че данните за представянето на икономиката на страната са манипулирани от Националното бюро за статистика и че по-вероятният растеж за периода юли-септември е бил малко над 3%.

 

 

Тази статия ви хареса? Следете всичко най-интересно от Econ.bg и във
Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
Иванчо пита вкъщи: - Тате, как разговарят змиите? Бащата поглежда тъщата и подхвърля: - Защо мълчиш? Детето се интересува!..
На този ден 19.12   1732 г. – Бенджамин Франклин публикува Алманах на бедния Ричард 1783 г. – Уилям Пит-младши става най-младият министър-председател в историята на Великобритания...