Част от потенциалните външни инвеститори са отблъснати в България от корупцията, съдебната система, работата на МВР, престъпността, сивата икономика. Това заяви проф. д-р Митко Димитров, директор на Института за икономически изследвания към Българската академия на науките пред iNews.
„Това са сфери, които, заради това, че работят лошо, в бюджета не отиват годишно 3-4 млрд. лв. Което за нас е огромна сума. След това идва начинът, по който се харчат еврофондовете – там също има много сигнали и свидетелства за нагласени конкурси, определени предварително фирми. Което води до харчене на пари без да се постига ефект, а се цели обогатяване. Което в крайна сметка се отразява на икономиката и тя не дава този резултат, който се очаква да се постигне. Това саосновните проблеми“, смята Димитров.
Според него тези дефекти до голяма степен отблъскват и ентусиазма на нормално работещите български фирми, които виждат, че някой получава поръчката, защото е близък на друг и след това му връща част от парите.
„И това нещо продължава веднъж, два, три пъти, фирмата кандидатства, знае, че отговаря на условията, че нейната оферта е по-добра, но в крайна сметка печели някой друг. И много от хората се отказват, закриват бизнеса. Или решават, че е по-добре да си харчат парите, да си живеят живота, вместо да правят бизнес там, където не е възможно. Или пък по-малко хора откриват нов бизнес или искат да се занимават с това. Всичко това убива активността и намалява темповете на растеж“, казва икономистът.
Цялото интервю с проф. д-р Митко Димитров четете в iNews.bg