Космическата сонда "Феникс" откри лед на Марс

21.06.2008 | 20:46
по статията работи: Апостол Апостолов
Белите късчета материя, с размер на зар за игра, са се изпарили под въздействието на слънчевата светлина
Космическата сонда "Феникс" откри лед на Марс

Американската космическа сонда "Феникс" откри воден лед на Марс в прокопаната от роботизираната й "ръка" траншея Snow White 1, съобщи spacetoday.net. Белите късчета материя, с размер на зар за игра, заснети от камерата на "Феникс", са се изпарили под въздействието на слънчевата светлина. Това доказват 19 последователни снимки на траншеята (вляво), направени между 15 и 19 юни, съобщи Югозападна информационна агенция.

Учените, първоначално се въздържали от сензационни изявления. Внимателният анализ на снимките, обаче, променил поведението им.  Те не били сигурни дали парченцата марсианска почва са воден лед, солеви отлагания, твърд въглероден диоксид или някаква друга субстанция.

"Това трябва да е лед, и целият научен екип мисли така. Доказателството е перфектно!", възкликна Питър Смит, главен научен ръководител на мисията.

"Солите и въглеродният диоксид не се държат така при тамошните температурни условия", обясни ученият, цитиран от nytimes.com.

При опит да изкопае втора миниатюрна траншея, наречена Snow White 2, върху повърхността на Червената планета "ръката" на "Феникс" внезапно спряла, което разтревожило учените от НАСА. Установено било, че устройството е срещнало голямо съпротивление при работа, срещайки твърд подпочвен слой. Вълнуващото обяснение на случилото се е, че на 1.5 сантиметра под повърхността се намира блестящ пласт от воден лед.

"Наличието на вода в твърдо състояние на Марс не означава непременно, че ще открием живот там", предупреждава Питър Смит.


На Земята трябва да бъдат предадени данните от първото "изпичане" на марсианска почва в специално мини пещ. Химическият й анализ ще гарантира със сигурност наличието на вода в замразено състояние на Червената планета. Наличието на вода на Марс е научно откритие с фундаментално значение. От една страна то подкрепя решително научните теории, че в далечното си минало, около 10 млн. години назад, на повърхността на планетата е имало реки, огромни водни басейни и, вероятно, някакви форми на примитивен живот. От друга страна, водата на Марс ще улесни извънредно много работата на бъдещите пилотирани експедиции, тъй като става възможно на място да се добиват вода и гориво.


  
Космическата сонда "Феникс", източник НАСА


Космическата сонда се приземи на неизследван регион от Червената планета в края на май. Още тогава от НАСА заявиха, че една от най-трудните части на мисията на космическите сонди е самото кацане. Около 50% от сондите са се проваляли именно в тази част от мисията си. Първият опит за кацане на Марс беше направен през 1960 година от СССР.
Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Венто - К ООД Проектиране, изграждане, монтаж и продажба на вентилационни и климатични системи.
SIXENSE GROUP - СИКСЕНС ГРУП SIXENSE Group е глобална компания, базирана на 5 континента, развиваща...
Holiday Inn Sofia Добре дошли в най-новия 5-звезден хотел в София.
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Женевски конвенции
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
-  Тате, защо Земята се върти? -  Как така се върти, бе! Да не си ми изпил ракията?
На този ден 30.04   311 г. – Римският император Галерий издава едикт, според който християните са законно признати в Римската империя. 1671 г. – Петър Зрински и Фран Кръсто...