Възможностите за износ на български храни за Косово на стойност до 300 млн. евро обсъдиха на среща днес министърът на земеделието и храните д-р Мирослав Найденов и вицепремиера и министър на търговията и индустрията на Република Косово Мимоза Кусари-Лила, която е на посещение у нас.
Бившата сръбска република се нуждае от доставки на храни и земеделска продукция от България, за да запълни потенциалния недостиг на пазара си, който се очертава след налагането на реципрочни мерки, засягащи търговията на страната със Сърбия и Босна и Херцеговина.
През юли косовското правителство приложи реципрочни мерки спрямо Сърбия и Босна и Херцеговина след двегодишно ембарго от тези 2 страни по отношение на търговията. Досега страната е получавала от Сърбия стоки на стойност около 400 млн. щ. долара. 80% от тях са храни, а останалото - строителни материали. В момента се търсят възможности за засилване на търговията със съседни страни, посочи Мисури-Лила.
Косово се нуждае предимно от зърно, брашно, олио, захари млечни и местни продукти, хлебни и сладкарски изделия. В момента цените на тези продукти са приемливи за републиката, която обяви независимост в началото на 2008 г.
България има възможност за износ на пшеница, тъй като страната ни произвежда около 4 млн. тона, а нуждите на вътрешния пазар са около 1,5 млн. тона. Освен това сме готови да доставяме слънчогледово олио, млечни и месни продукти. Около 700 български фирми вече присъстват на пазара в Косово и държавата ни има интерес към задълбочаване на това сътрудничеството. Преимущество за търговията е близкото разстояние между двете страни, беше отчетено по време на срещата.
Двамата министри се договориха да бъдат премахнати всички административни пречки пред търговията. Подготвя се и спогодба за взаимна защита на инвестициите, която се очаква да бъде подписана през есента. Българска бизнес-делегация от земеделския сектор ще посети Република Косово идната седмица.