Крадат данни за фалшиви договори

28.10.2010 | 07:41
по статията работи:
Безработни, отишли да се регистрират в бюрата по труда, внезапно научават, че вече работят на трудов договор
Крадат данни за фалшиви договори

Безработни, отишли да се регистрират в бюрата по труда, внезапно научават от информационната система на Националния осигурителен институт, че вече работят на трудов договор. Три подобни жалби само за седмица е получила Главната инспекция по труда, съобщи пред в. „Монитор" шефката на ведомството Румяна Михайлова.

Заради назначенията, за което потърпевшите дори не подозирали, те губят право на обезщетение за безработица.

В единия от случаите, се оказало, че предприемач от Кюстендил „назначил" строителен техник, без който не би могъл да започне работа по нов обект, но решил да се справи без него и да си спести поне заплатата му. За да е с изрядни документи обаче, той намерил данни на подходящия човек и го направил свой служител без негово знание.

В други два случая отпреди два дни хората се регистрирали в бюрата по труда и тъкмо когато трябвало да получат първото обезщетение, се оказало, че нямат право. В момента експертите си блъскат главите какво са целели с подобни измами мнимите им работодатели. Според Румяна Михайлова може би става дума за нова мода сред някои бизнесмени - да се водят на ведомост „мъртви души", които да оправдават част от разходите им.

Вече считаните за класически начини за източване на НОИ също започват по подобен начин - първо се регистрира трудов договор, може и със задна дата, а после без да са внесени необходимите осигуровки, се ползват различните видове обезщетения. От осигурителния институт са дали над 200 подобни случая на полицията и прокуратурата вече усилено работи по тях. Има цели фирми, наемали бременни, за да точат после максимални обезщетения за майчинство.

Злоупотребите обаче стават задължително след изтичане на лични данни, които напоследък и без това се оказват лесно достъпни, коментира Румяна Михайлова. Според потърпевши често чиновници от различни ведомства, които заради естеството на работата си събират информация от своите клиенти, после я продават изгодно. Заради проблема експертите от ГИТ, НОИ и НАП вече обсъждали възможни законодателни промени, с които да се пресече подобна практика. Като начало една от идеите е при заверка работодателите да представят фотокопия на трудовите договори, за да се види дали имат личен подпис. В момента при регистриране пред НАП никой не е длъжен да ги представя.

Според трудовите инспектори обаче напоследък много често се натъкват и на ведомости за заплати, надлежно подписани от работниците. След проверка се оказва, че хората не са получавали пари с месеци, а парафите са фалшиви. Подписът не е на човека, но не можем да установим чий е, коментира Румяна Михайлова.

Всеки ден недобросъвестните собственици и мениджъри измислят по някой трик, с който да заобиколят законите. Юристите ни се мъчат да ги разгадаят колкото могат по-бързо, призна Михайлова.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Женевски конвенции
  • Зимна приказка
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
Събеседване: - Защо искате да работите при нас? - Аз съм счетоводител, с 20 години стаж, както и голям опит! - Колко преви 2+2? - А колко трябва да прави? - Кога ви е удобно да започнете?
На този ден 18.12   218 пр.н.е. – Втора пуническа война: Картагенският военачалник Ханибал разбива римляните в битка при Требия. 1398 г. – Тюркският предводител Тамерлан покорява...