Красин Димитров: Привличаме инвеститори в ИТ бранша

23.04.2014 | 14:17
по статията работи: Елица Елефтерова
В сектора са заети близо 40 хил. души и има значителен потенциал за генериране на заетост
Красин Димитров: Привличаме инвеститори в ИТ бранша
Снимка: МИЕ

Страната ни разполага с много предимства, които я правят привлекателна за чуждестранните инвеститори в сектора на Информационните и комуникационни технологии. 

Това каза заместник-министърът на икономиката и енергетиката Красин Димитров по време на в третата годишна кръгла маса „Сътрудничеството между ИКТ бизнеса и държавата за успешен ИКТ износ”.

По думите му страната ни разполага с добре образовани млади хора, високите езикови умения на специалистите, както и конкурентните разходи. 

Затова страната ни се нарежда на второ място в Европа и на пето в света в класацията на най-привлекателните аутсортинг дестинации.

ИТ секторът в България е една от малкото индустрии, останали почти незасегнати от икономическата криза. Това е единственият сектор, в който няма безработица и наличната квалифицирана работна сила веднага се поема от бизнеса.

В бранша са заети близо 40 хил. души и има значителен потенциал за генериране на заетост, иновации и експортно ориентиран растеж.

Показателен е фактът, че българският износ на информационни и комуникационни технологии бележи ръст за поредна година, като очакванията за 2014 година са за около 20% ръст в целия сектор.

Димитров увери, че правителството ще продължи да работи активно и за ефективната реализация на основните си приоритети, сред които сътрудничеството между държавата и бизнеса, насърчаването на българския износ и подобряването на инвестиционния климат в страната.

Министерството на икономиката и енергетиката е готово да продължи диалога и съвместната работа с бизнес средите за насърчаване на ИТ сектора у нас и повишаване на българския ИКТ износ, допълни Димитров.

Заедно със съществуващия бизнес инкубатор и акселератор за фирми в сектора МИЕ работи по създаване на финансови, инвестиционни фондове, които да работят със стартиращи нови предприятия.

Това, което в момента липсва на сектора, е достъп до финансиране. Затова и правителство за пръв път е разработило чрез Българската банка за развитие инструменти за предекспортно и следекспортно финансиране.  

По думите му заедно с Българската агенция за експортно застраховане и ББР минстерството може да разработи специфичен финансов инструмент, който да огговаря на нуждите на ИКТ сектора.

Оцени статията:
5.00/1
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
ММС Инк. ЕООД Официален дистрибутор на Daikin-Япония. Лидер в производството на климатична техника.
Свободна Безмитна Зона – Бургас АД Първокласни мултифункционални складове, митническо агентиране.
Holiday Inn Sofia Добре дошли в най-новия 5-звезден хотел в София.
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Зимна приказка
Срещат се двама приятели. Единият пита: - Какво ще правиш в събота? - Ще ходим със сина ми в парка да пускаме хвърчило дракон да лети! А ти? - И аз имам подобна програма - ще изпращам тъщата на...
На този ден 23.04   181 г. пр.н.е. – В Рим е открит храмът на Венера, превърнал се в място за поклонение на куртизанките. 1348 г. – Крал Едуард III учредява Орден на жартиерата в...