Отпуснатите кредити от четирите най-големи банки в Китай спаднаха за пръв път от 2009 г. насам, предаде Bloomberg, позовавайки се на данни на Народната банка на Китай. Кредитирането през октомври е спаднало до 35,7 трилиона юана (5,6 трилиона долара) спрямо 65,6 трилиона юана през септември.
Причината за срива на кредитирането в страната е предпазливостта на компаниите за икономическия растеж, коментира Чен Шужин, анализатор от DBS Vickers, цитиран от Bloomberg. Според него драстичния спад на размера на отпуснатите кредити на месечна база може да се дължи и на факта, че финансовите институции в страната почти са постигнали годишния таргет на кредитите.
Според анализатори данните за спада на кредитирането в страната потвърждават притесненията за сериозното забавяне на Китай, който регистрира забавяне на растежа на БВП под 7% на годишна база за пръв път за последните 7 години през периода юли-септември. След като бяха публикувани данните за третото тримесечие на годината някои икономисти дори изразиха съмнение, че растежът от 6,9% е манипулиран и е много по-вероятно реалното нарастване на стопанството на страната да е възлизало на малко над 3%.
Освен спада на кредитите наполовина на месечна база, в Китай се наблюдава и друга негативна тенденция – количеството лоши кредити нараства. Според последните данни на Китайската регулаторна комисия за банките те са нараснали до до 4 трилиона юана към края на септември, което е покачване с 2% за първите 9 месеца на годината. Така те продължават тенденцията на покачване от миналата година, която на годишна база регистрираха покачване от 13% спрямо 2013 г. Необслужваните заеми в Китай са 1,59% от всички кредити, като общата им стойност е 1,2 трилиона юана. Ако в калкулацията се включат и кредитите, при които изплащането е застрашено, броят на рисковите кредити нараства до 3,99 трилиона юана или 5,4% от всички заеми в страната.