Лихвите по заемите в България достигнаха исторически най-ниските си нива, което е в основата и на кредитния бум през последните 1-2 години.
Макар да казват, че на прогнози и сценарии към момента не може много да се вярва, повечето финансисти смятат, че до рязкото им повишение в България едва ли ще се стигне през 2023 г. заради това, че банките са пълни с пари и не се налага да се финансират от Европа. Статистиката показва, че през тази година банките са отпускали по над 500 млн. лв. месечно под формата на потребителски заеми, което е средно с над 150 млн. лв. повече в сравнение с предходната година.
Очакваното повишение на цената на кредитите, след като централните банки по света започнаха да вдигат основните лихви, допълнително стимулира желанието за теглене и преструктуриране на заеми, взети преди години при по-лоши условия.
Липсата на разнообразни възможности за инвестиране извън покупката на имот и невисоката финансова грамотност в България превръщат банките в сигурен пазител на парите въпреки ниските лихви по депозитите и инфлацията.
Повечето сделки с имоти се финансираха тъкмо с жилищни заеми, а поскъпването им в големите градове дори в годините на силни ограничения заради пандемията, накара потребителите да теглят все по-големи суми. В същото време брокерите вече обявиха, че цените на имотите достигнаха прага на финансовите възможности на българите, което означава и че апетитът за теглене на жилищни заеми се укротява пише "Дневник".