Кредитите с просрочие над 90 дни намаляват с 502 млн. лв. за година

30.04.2015 | 16:10
по статията работи: Десислава Маданска
Към момента те са 9,4 млрд. лв., сочи годишният доклад на БНБ
Кредитите с просрочие над 90 дни намаляват с 502 млн. лв. за година
Снимка: thinkstockphotos.com

Кредитите с просрочие над 90 дни, в това число и тези над 180 дни, намаляват през миналата година с 502 млн. лв., стигайки до 9,4 млрд. лв. Техният дял в брутните кредити, без тези за кредитни институции, на банковата система намалява леко до 16,75% в края на периода. Това става ясно от годишния отчет на БНБ за миналата година.

Поради продължаващо обезценяване нетната (балансова) стойност на заемите с просрочие също намаля - до 4.7 млрд. лв. в края на 2014 г., а делът им в нетните кредити се понижи до 9,39%, отчитат от Централната банка.

И през 2014  г. се запази засилващата се тенденция при степента на покритие с обезценка на кредитите с просрочие над 90 дни (в т.ч. и над 180 дни). То се подобрява до 59,1% при 52,5% година по-рано.

В доклада се посочва, че инвестициите в ценни книжа и в краткосрочни пласменти са били предпоставка за доброто качество на активите, различни от кредити. Вложенията в банки са останали с нисък риск. С нарастването на българските държавни облигации, с 1,5 млрд. лв. през годината, в края на 2014 г. те са достигнали 64,1% от портфейла с ценни книжа. Делът на емитираните от чуждестранни емитенти книжа намалява до 31,1%, а този на капиталовите инструменти - до 2,5%.

В края на 2014 г. одитираната печалба на банковата система бе 711 млн. лв., като спрямо 2013 г. е отчетено увеличение с 207 млн. лв. Коефициентът на възвръщаемост на активите бе 0,85%, а показателят за възвръщаемост на капитала – 7,15%, отчитат от БНБ.

Платежните системи на страната функционират ефективно и осигуряват непрекъсваемост на потока от плащания.

Друг фокус през годината бе управлението на кредитния риск. Нивото на кредитите с просрочие над 90 дни отбеляза благоприятна динамика, а покритието им с обезценка се подобри. Качеството на активите, различни от кредити, остана добро, се посочва в доклада. Силата и качеството на регулаторния капитал бяха адекватни на рисковете, на които кредитните институции бяха изложени. Капиталовата база на банковата система остана на нива, значително по-високи от минималните изисквания.

В края на 2014 г. броят на банкнотите в обращение бе 396.7 млн. на стойност 11,355 млрд. лв. Средната по стойност банкнота в обращение възлезе на 28.63 лв. Разменните монети в обращение бяха 1,779 млрд. бр. на обща стойност 225.5 млн. лв. Средната по стойност разменна монета в обращение бе 0.13 лв.

В доклада от БНБ посочват още, че през втората половина на юни банковият сектор е бил изложен на сериозен ликвиден натиск, ескалирал от публикации в средствата за масова информация, интернет и от електронни съобщения, свързани със състоянието на определени банки.

„Запазването на банковата стабилност бе основното предизвикателство през втората половина на 2014 г. Капацитетът на изградените в банките ликвидни и капиталови буфери, целенасочено изисквани от БНБ през годините, беше тестван в реална стресова ситуация. През втората половина на юни банковият сектор бе изложен на сериозен ликвиден натиск, ескалирал от публикации в средствата за масова информация, интернет и от електронни съобщения, свързани със състоянието на определени банки. Последвалият значителен отлив на депозити от Корпоративна търговска банка АД (КТБ) и дъщерната ѝ банка ТБ „Виктория“ ЕАД доведе до изчерпване на ликвидността им и преустановяване на разплащанията им. По искане на ръководствата на КТБ и на ТБ „Виктория“ двете банки бяха поставени под специален надзор съответно на 20 и на 22 юни 2014 г.“, пише в доклада на БНБ.

„Коефициентът на ликвидни активи на банковата система (съотношението на ликвидните активи към сумата на пасивите) достигна 30.12% в края на декем- ври 2014 г. като резултат от допълнителните изисквания и прилагането от страна на БНБ на макропруденциални мерки. Общата капиталова адекватност на системата бе 21.95% в края на 2014 г., а адекватността на капитала от първи ред –19.97%“, посочват от Централната банка.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Женевски конвенции
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Зимна приказка
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Когато разбрали, че бързият влак от София до Бургас пътува 8 часа, китайците били истински впечатлени от размерите на България...
На този ден 16.12   955 г. – Започва понтификатът на папа Йоан XII. 1653 г. – Оливър Кромуел става лорд-протектор на Англия, Шотландия и Ирландия. 1740 г. – Избухва Войната...