Кредитният рейтинг на 46% от общините в България е добър

10.03.2008 | 15:14
по статията работи: Петър Чернев
Общините ще срещнат проблеми при управлението на делегираните си бюджети, тъй като се очаква ниска събираемост на местните данъци и такси, прогнозират от Global Ratings
Кредитният рейтинг на 46% от общините в България е добър

Към края на февруари 2008 г. броят на общините с присъден национален кредитен рейтинг е 62.Това съобщи днес Ваня Василева, управляващ директор на Агенцията за кредитен рейтинг Global Ratings. Броят на общините, които имат кредитен рейтинг, присъден от външна рейтингова агенция, като Moody's или Standart and Poor’s, е 8.

През миналата година кредитният рейтинг на повечето общини е бил повишен. 46% от общините са с кредитен рейтинг между А- и BBB. Рейтинговата агенция очаква стабилно развитие на публичния сектор с растяща финансова независимост. Въпреки това от Global Ratings очакват по-малките общини да изпитат сериозни проблеми при управлението на делегираните си бюджети. Като основна причина за това беше посочена очакваната ниска събираемост на местните данъци и такси.

Василева отчете, че услугата „даване на кредитен рейтинг” е все още сравнително слабо позната, въпреки че все повече общини започват да осъзнават нуждата от такъв. Налице е тенденция към повишаване или запазване на кредитния рейтинг на общините в България, допълни още тя.

През изминалата година общините в страната са реализирали 188 инфраструктурни проекта на стойност повече от 11 млрд. евро. От отпуснатите средства по програмите ФАР и САПАРД са били ефективно усвоени 83%.

92 проекта са одобрени по проекта „Красива България” за 2008 г. Общият им бюджет надхвърля 13.7 млн. лв.

До 31 декември 2007 г. едва една община е кандидатствала по програма „Регионално развитие” и това е било община Попово. Според Василева този факт може да бъде обяснен с проведените в края на миналата година местни избори. Към настоящия момент техният брой е вече 38.

Спирането на средствата по програмите САПАРД и ФАР няма да се отрази на българските общини, тъй като те имат нови възможности за финансиране. Това каза от своя страна Силвия Аргирова, представител на Агенцията за кредитен рейтинг Global Ratings.

През 2007 г. 26 общини са поели нов дълг под формата на дългосрочен банков кредит. Общият размер на отпуснатите заемни средства е 81.766 млн. лв. Повечето общини заемат средства до 1 млн. лв., като само 9 общини са поели дълг, който надвишава тази сума. Единствено 3 общини са подписали договори за външно финансиране, надвишаващо сумата от 1 млн. лв.

2008 г. ще бъде изключително тежка за общините в България, прогнозира експертът по местни финанси от Националното сдружение на общините в Република България Надя Каратова. Тя счита, че тази година общините ще изпитат големи проблеми, особено при събирането на патентния данък.

Скала на присъжданите от Global Ratings рейтинги може да бъде намерена тук.
Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Когато разбрали, че бързият влак от София до Бургас пътува 8 часа, китайците били истински впечатлени от размерите на България...
На този ден 18.11   1095 г. – Под ръководството на папа Урбан II във френския град Клермон започва Събор на католическата църква, на който е огласена Свещената война –...