Гръцкият финансов министър Евклидис Цакалотос вчера беше във Франкфурт за участие в среща, организирана от сп. "Икономист", на която ще търси "вот на доверие" от чуждите инвеститори. Това става, след като в понеделник неформалната телеконферентна връзка на основните "играчи" завърши без резултат за гръцкия дългов проблем, чието уреждане се е превърнало в "минно поле" за правителството и страната.
Точно за това агитациите и пазарлъците по него се пренасят във Франкфурт, където "бие сърцето" на Европейската централна банка (ЕЦБ), на германската, но и на гръцката икономика. Там институциите сплетоха"шпаги" с Цакалотос и Янис Стурнарас, управител на гръцката централна банка, в рамките на проява на "Икономист", носеща въпросителното заглавие: "Може ли Гърция да се завърне на пазарите?"
Отговорът на този въпрос не бе даден на заседанието на "Вашингтонската група" в понеделник, тъй като силните "играчи", заседавали задочно от правителството, не се споразумяха по проблема за гръцкия дълг.
Политическият пазарлък за този дълг обаче се интернационализира.
Поредна доза масло в огъня продължава да налива германският финансов министър Волфганг Шойбле, който настойчиво отстоява тезата, че Гърция може да постигне високи бюджетни първични излишъци, какъвто ангажимент е поело правителството на премиера Алексис Ципрас. Така че според него не е нужно да се пристъпва към сериозно облекчаване на гръцкия дълг от страна на европейците. От друга страна Шойбле отново "атакува" МВФ, като каза, че прогнозите на фонда са погрешни и прекалено високи. А те са, че в следващите 40 години Гърция щяла да се движи с растеж от едва 1 на сто. Де факто Шойбле анулира МВФ, смятайки, че фондът нарочно сваля летвата било за да оказва натиск за по-голямо облекчаване на гръцкия дълг, било за да се оттегли изцяло от гръцката програма.
Независимо дали това е нарочно или умишлено, разногласието между Берлин и МВФ предизвиква нервни сътресения в Атина. Правителствени представители дори намекват за възможен срив поради нежеланието на кредиторите да дадат желаното преструктуриране на дълга, за да се стигне и до участие в програмата за количествени облекчения. Атина силно залага на намесата на Меркел и Макрон за намиране на "ясно решение" на този проблем и това да стане още следващия месец.