Кризата върна мераците за емиграция на гърците и ирландците

13.04.2010 | 11:58
по статията работи: econ.bg
Бумът в икономиките на двете държави спря за кратко вълните от емигранти. Кризата обаче върна желанието за реализация в чужбина
Кризата върна мераците за емиграция на гърците и ирландците

Икономическата криза в Европа, ръстът на безработицата, намаляване на заплатите и свиване на публичните разходи са винаги на водещите страници на медиите. Те отново върнаха желанието за емиграция в страни като Гърция и Ейре, се казва в репортаж на ВВС.

През последното десетилетие доброто икономическо състояние в двете страни най-накрая сложи край на ръста на емиграцията. Беше сложен край на изтичането на най-добрите младежи в чужбина.

Репортер на ВВС обаче се среща с Филипос Катампурис, който работи на рибен пазар в Атина. Той има диплома от гръцки университет и е завършил магистърска степен по технологичен мениджмънт във Великобритания. Преди няколко години Филипос е напуснал работата си в Обединеното кралство и се върнал в Гърция, за да бъде част от отново възраждащата се икономика, даваща добри перспективи на младите професионалисти. Всъщност в завръщането му има и малко емоция - не исках да прекарам живота си в чужда страна, разказва той.

Днес обаче смята, че връщането му в Гърция е било "ужасна грешка". С началото на кризата Филипос губи работата си като пазарен анализатор. Единственото, което му остава сега е да помага на баща си на пазара за риба в Атина.

В положението на младия продавач на риба са хиляди гърци. Те са изправени пред дилемата дали да останат в страната и да понесат кризата и липсата на работни места или да се превърнат в следващото поколение емигранти в големите гръцки общности в Австралия, Великобритания или САЩ.

Не по-различни са настроенията и в Ейре - за повечето ирландци пътят в чужбина е добре познат. По време на бума в ирландската икономика местната индустрия създаде толкова работни места, че успя да задържи своите граждани, но и да привлече своя собствена вълна от имигранти, търсещи по-добър живот. Търсеха се специалисти от всички сектори - от строителство до финансови услуги. Балонът обаче се спука, доведе до катастрофален край и безработицата бързо се увеличава.

Сред първите пострадали например бяха държавните служители в паспортната служба в Дъблин, част от които бяха съкратени. Сега всяка сутрин могат да се видят опашки от хора, искащи да получат своите паспорти. На някои документът им трябва, за да могат да отидат на почивка. За други обаче, паспортът е нужен, защото са решили да си търсят работа в чужбина.  

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Бул Одит ООД Дружество за счетоводни консултации и одит.
Holiday Inn Sofia Добре дошли в най-новия 5-звезден хотел в София.
ММС Инк. ЕООД Официален дистрибутор на Daikin-Япония. Лидер в производството на климатична техника.
Резултати | Архив
  • Женевски конвенции
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Зимна приказка
Лекарят ми предписа 2 литра вода на ден. Сметнах я в кубчета лед и ми излезе 14 уискита...
На този ден 24.04   1479 г. пр.н.е. – Тутмос III става фараон на Египет. 1184 г. пр.н.е. – Гърците влизат в Троя с помощта на Троянски кон (по предания). 1771 г. –...