Една от три жени ще бъде бита или тормозена по друг начин през своя живот. Това показват данни на Европейската комисия (EK), цитирани от зам.-председателя на комисията Маргот Валстрьом. Изследването беше представено по време на двудневен форум за равенството между мъжете и жените в условията на криза.
„В днешните условия на икономическа криза равенството между половете е по-важно от всякога", коментира и комисарят по въпросите на заетостта Владимир Шпидла. „Напреднахме много в тази област, но настоящата икономическа ситуация ни изправи пред нови предизвикателства", допълни още той.
Според данните на ЕК мъжете са по-засегнати от кризата, отколкото жените. Това е така, защото сътресенията обхванаха сектори, в които мъжете са преобладаващата работна ръка. Това донякъде променя историческото разделение между мъжете и жените и за първи път „мъжката" безработица може да надхвърли „женската". Все още обаче жените печеля по-малко пари, отколкото мъжете и политика на равенство между половете ще съкрати тази разлика.
Много повече жени работят на непълен работен ден - 33,2%, спрямо 7,7% мъже. Освен това в секторите, в които персоналът е преобладаващо от женски пол, заплатите са по-ниски, показва още докладът на ЕК. Около 40% от жените, или два пъти повече от мъжете, работят в секторите здравеопазване, образование и публична администрация. Жените обикновено заемат и по-малко отговорни постове.
59% от висшистите в Европейския съюз са жени. Въпреки това обаче заплатите им са със 17% по-ниски от тези на мъжете, показват още данните от доклада.