Кризата засяга по-тежко мъжете, показват данни на ЕК

16.06.2009 | 11:17
по статията работи: econ.bg
Сътресенията обхващат преобладаващо „мъжки” сектори. Жените обаче получават по-ниски заплати от мъжете
Кризата засяга по-тежко мъжете, показват данни на ЕК

Една от три жени ще бъде бита или тормозена по друг начин през своя живот. Това показват данни на Европейската комисия (EK), цитирани от зам.-председателя на комисията Маргот Валстрьом. Изследването беше представено по време на двудневен форум за равенството между мъжете и жените в условията на криза.

В днешните условия на икономическа криза равенството между половете е по-важно от всякога", коментира и комисарят по въпросите на заетостта Владимир Шпидла. „Напреднахме много в тази област, но настоящата икономическа ситуация ни изправи пред нови предизвикателства", допълни още той.

Според данните на ЕК мъжете са по-засегнати от кризата, отколкото жените. Това е така, защото сътресенията обхванаха сектори, в които мъжете са преобладаващата работна ръка. Това донякъде променя историческото разделение между мъжете и жените и за първи път „мъжката" безработица може да надхвърли „женската". Все още обаче жените печеля по-малко пари, отколкото мъжете и политика на равенство между половете ще съкрати тази разлика.

Много повече жени работят на непълен работен ден - 33,2%, спрямо 7,7% мъже. Освен това в секторите, в които персоналът е преобладаващо от женски пол, заплатите са по-ниски, показва още докладът на ЕК. Около 40% от жените, или два пъти повече от мъжете, работят в секторите здравеопазване, образование и публична администрация. Жените обикновено заемат и по-малко отговорни постове.

59% от висшистите в Европейския съюз са жени. Въпреки това обаче заплатите им са със 17% по-ниски от тези на мъжете, показват още данните от доклада.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Зимна приказка
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Събеседване: - Защо искате да работите при нас? - Аз съм счетоводител, с 20 години стаж, както и голям опит! - Колко преви 2+2? - А колко трябва да прави? - Кога ви е удобно да започнете?
На този ден 11.12   361 г. – Император Фравий Клавдий Юлиан влиза в Константинопол, поемайки по този начин властта в цялата Римска империя. 1792 г. – Френската революция:...