Кризата отложила реформите в България

20.01.2010 | 14:25
по статията работи:
Хората загубили предизборно от икономическата си свобода, отчитат от фондация "Херитидж" и "Уолстрийт Джърнъл"
Кризата отложила реформите в България

България отбелязва сериозно отстъпление по отношение на икономическата свобода, като резултатът на страната спада с цели 2,3 пункта спрямо предходната година. Това се отразява и на класирането на страната, която заема 75 място в Индекса на икономическата свобода 2010 на фондация "Херитидж" и "Уолстрийт Джърнъл".

От Института за пазарна икономика (ИПИ) уточняват, че в Индекс 2010 се използват данни до месец юни 2009 г., тоест периода преди изборите. Последните месеци от управлението на тройната коалиция са отнели от икономическата свобода на хората.

Резултатът на България е нараснал чувствително след 2000 г. (с повече от 15 пункта), но през последните години се наблюдава задържане на този ръст, а през тази дори спад, което показва, че ключови реформи в страната ни са спрели и разпространението на икономическата свобода на практика е в застой.

Влизането в ЕС донесе непосредствената свобода на българите да пътуват свободно из
Европа, но данните ясно показват, че възможностите, които се разкриват отчленството ни все още далеч не са оползотворени.

Негативните ефекти от кризата не се превърнаха в катализатор за реформи, а по-скоро провокираха тяхното отлагане във времето, отчита още от ИПИ.

Българският резултат е над средния за света, но е по-нисък от средния за региона - 36 място сред 43 страни в Европа. Въпреки това, България отново попада в графата на  умерено свободните.

Подобрение се отчита в традиционно силните ни показатели - свобода на бизнеса, свобода на търговията и леко при фискална свобода, но бележим спад по традиционно слабите ни показатели - размер на правителство и свобода от корупция. В същото време спад се наблюдава и при инвестиционната свобода, като според авторите на изследването причините за това се крият в многото регулации, тромавата бюрокрация и влиянието на организираната престъпност върху определени сектори. 

Хонконг и Сингапур са на челните места в класацията за 16 поредна година, а Австралия е на 3-то място. Три европейски държави присъстват в топ 10 на класацията - Ирландия, Дания и Швейцария.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Интерлийз ЕАД Лизинг на оборудване, транспорни средства, леки автомобили и др.
Венто - К ООД Проектиране, изграждане, монтаж и продажба на вентилационни и климатични системи.
SIXENSE GROUP - СИКСЕНС ГРУП SIXENSE Group е глобална компания, базирана на 5 континента, развиваща...
Резултати | Архив
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Женевски конвенции
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
-  Тате, защо Земята се върти? -  Как така се върти, бе! Да не си ми изпил ракията?
На този ден 25.04   1154 г. – Мюсюлмански войски, предвождани от Нур ад Дин превземат Дамаск. 1699 г. – Състои се сватбата на немския граф Лудвиг Крафт фон Насау-Саарбрюкен и...