Премиерът Бойко Борисов е оказал натиск върху ексвицепремиера и министър на финансите Симеон Дянков за това субсидиите на зърнопроизводителите да бъдат изплатени в най-кратък срок. Това потвърди пред ТВ7 министърът на земеделието и храните Мирослав Найденов.
По думите му реакциите на Министерството на финансите (МФ) не са закъснели и парите вече са преведени на сметките на производителите.
Найденов посочи отново, че това не е било възможно без личната намеса на Борисов. "Не беше работа на премиера да се намесва и да решава този проблем", коментира земеделският министър. "Свикнали сме някак си за всичко да се стига до премиера", каза още той.
Мирослав Найденов отрече появилите се слухове, че е присъствал на уволнението на Симеон Дянков. Той потвърди, че действително е участвал в среща с министър-председателя Бойко Борисов, зам.-министъра на финансите Владислав Горанов и председателя на парламентарната комисия за борба с корупцията по високите етажи на властта Яне Янев. На нея са присъствали още земеделски производители, включително зърнопроизводители. По това време обаче вече бившият финансов министър е отсъствал от страната и не е могъл да присъства на обсъжданията.
Министърът на земеделието не е участвал и в среща на управляващите, на която да се е обсъждала оставка на кабинета "Борисов".
Той изказа мнение и за евентуална ескалация на напрежението в страната. Найденов посочи, че моментът е изключително деликатен, тъй като в Брюксел се водят финалните преговори за новата финансова
рамка на Европейския съюз (ЕС) за 2014-2020 г., които трябва да приключат този юни. Ако междувременно се стигне до назначаването на служебно правителство, новите екипи, които ще трябва да
представят страната и да извоюват средствата, категорично ще се провалят, смята той.
Предсрочните избори са хаос,"от който биха се възползвали някои определени кръгове, но в никакъв случай няма да е по-добре за народа", коментира още Найденов.
Новината за оставката на Симеон Дянков като вицепремиер и министър на финансите дойде вчера (18 февруари 2013 г.). Коментарите по темата обвързаха решението с казуса по забавените евросубсидии на българските зърнопроизводители. В началото на месеца те заплашиха с протест, ако в най-кратък срок парите не им бъдат изплатени.
По този повод Дянков обясни тогава, че в момента възможностите на държавния бюджет не позволяват изплащането на средствата да стане по-рано от месеците март-април. В крайна сметка вчера сумите бяха преведени по сметките на фермерите. Те бяха осигурени чрез емитиране на външен дълг на страната ни.
От своя страна министърът на труда и социалната политика Тотю Младенов заяви пред БНТ, че в последните месеци е прекъснат социалния диалог – както по отношение на тристранното сътрудничество между бизнеса, синдикатите и правителството, така и на ниво областни съвети. По думите му този диалог трябва спешно да бъде възстановен, което ще помогне за излизането от критичната ситуация с доходите и заетостта на хората.
Младенов поясни, че подопечното му Министерство на труда и социалната политика (МТСП) води от един месец преговори с Министерството на финансите (МФ) за това да бъдат заделени допълнителни средства за заетост.
На дневен ред отново ще бъде поставена темата за изчисляването на минималната работна заплата (МРЗ). "Ще погледнем още веднъж механизма, който предложихме на синдикатите и работодателите при договарянето на минималната работна заплат", коментира социалният министър.
Миналата седмица финансовото ведомство се обяви против предложения проект на Министерския съвет (МС) за реда и критериите за определяне и актуализиране размера на МРЗ за страната. Според МФ новата формула за изчисляването ѝ може да доведе до изкривяване на нейното нивото.