Крумовград е на път да се превърне в българския Клондайк, след като правителството даде на фирмата „Болкан минерал енд майнинг" правото на 30-годишна концесия за добив на злато. Компанията ще извлича скъпоценния метал от 6 участъка, обединени в златодобивно находище „Хан Крум". За срока на концесията дружеството ще инвестира над 114 млн. лв.
Доказаните залежи само в един от участъците - Ада тепе, възлизат на повече от 835 000 тройунции. При сегашните цени на златото това се равнява на над един милиард и шестотин милиона долара, съобщи БНТ.
За злато край Крумовград се говори отдавна. Тук и малките рекички са златоносни, дори каменните огради на селските къщи са от руда, съдържаща злато. Запазени са много антични галерии, откъдето древните траки са добивали ценния метал. Фирмата, получила правото на концесия, проучва района от 2002 година. За изследване на най-богатото от шестте находища - Ада тепе, тя е вложила над 4 милиона долара. Доказаните в него залежи са над 27 тона.
Независими експерти, наети от община Крумовград, трябва да кажат как работата на рудника ще се отрази на околната среда.
"Мисля, че основният печеливш в тази ситуация ще бъде фирмата. След това държавата и след това общината. Но не това е водещото за нашето решение, което ще вземем по време на експертното становище. Водещо ще бъде гаранция за здравето на хората и за опазването на околната среда", заяви Себихан Мехмед, кмет на община Крумовград.
Предстои обществено обсъждане, което ще определи да има ли добив на злато край Крумовград.