Кубинските власти обявиха, че разрешителните, които са нужни, за да могат гражданите да напуснат страната, отпадат като мярка. Според местните медии, нововъведението, което ще стане валидно от 14 януари следващата година, ще актуализира миграционните закони към текущите обстоятелства и тенденции.
Кубинските граждани трябва да преминат през един доста дълъг и скъп процес, за да могат да напуснат територията на страната, уточнява „Би Би Си“. Още по-тежко е положението при дисидентите и неудобните за властите, на които често е отказвано разрешително.
Предприетият ход е най-новия фрагмент от реформите, започнати от текущия президент Раул Кастро.
Нещо повече – кубинците, които са с постоянно гражданство, ще могат да прекарат до 24 месеца извън страната, без да трябва да се завърнат за подновяване на официалните си документи. В момента статуквото повелява при престой над 11 месеца, гражданите да трябва да се завърнат на острова и да оправят документацията си.
Остарялото виждане, че напускащите страната са или изменници, или врагове на революцията, все повече и повече отпада. Вместо това, отбелязват кореспондентите на английската медия, властите започват да осъзнават, че много кубинци отиват в чужбина от икономически подбуди. Страната пък може да извлече облаги от финансовия поток и знание, което те връщат в страната след пътуванията си.
Единственото, което ще бъде нужно на кубинците, е валиден паспорт и наличие на виза.
Въпреки всичко, новият закон опазва тематиката за запазването на „човешкия капитал“ на страната. Висококвалифицираният персонал като например лекарите ще трябва да преминава през по-сложна процедура при желание за напускане на острова. Опонентите на правителството пък може да срещнат проблеми с обновяването на паспортите си поради позициите си.
Строгите ограничения така и не успяха да попречат на десетки, дори стотици хиляди кубинци да емигрират нелегално през последните десетилетия. Голяма част от тях се озовават в САЩ, където автоматично получават гражданство.
След падането на властта на Фидел Кастро и поемането на президентския пост от неговия брат Раул, Куба постепенно се модернизира и извършва реформи в политическа, бизнес и социалната сфера. Все още важат анти-американските настроения в страната, като между двете страни не са установени дипломатически отношения. Главен съюзник на кубинското правителство е Венецуела, където Уго Чавес наскоро спечели поредния свой мандат.