Европейската комисия, Европейският парламент, държавите-членки и Съветът на Европа са готови да си сътрудничат допълнително за популяризирането на "Културните маршрути".
Това е посланието, което главните европейски действащи лица в туристическия сектор отправиха днес в Брюксел във връзка с честването на Европейския ден на туризма, организирано от Комисията по случай Световния ден на туризма. От влизането в сила на Лисабонския договор на 1 декември 2009 г. Европейският съюз има нова роля за насърчаване на конкурентоспособността на туристическия сектор, на неговото устойчиво и основано на качеството развитие, както и за популяризиране на Европа като туристическа дестинация от изключителен интерес, става ясно от информацията на Брюксел.
Европейските културни маршрути представляват наистина автентичен общоевропейски туристически продукт. Тези маршрути, които са темата на тазгодишния Европейски ден на туризма, могат да бъде допълнително развити в цялостен пакет, от който да се възползват както промишлеността, така и европейските граждани. Благодарение на тях би могъл да се намали прекаленият наплив от туристи към определени ограничени на брой туристически дестинации и да се превъзмогне сезонността, като се предложи нов модел туризъм и се придаде нова сила на понятието европейски гражданин посредством запознаването с общото ни наследство. Сред примерите за подобни маршрути са "Пътят на Желязната завеса", "Пътят на финикийците", "Пътят на маслиновото дърво", "Via Francigena" и др.
В днешната конференция участват голям брой членове на Европейския парламент, белгийското председателство, министри на туризма от редица държави-членки, представители на различни регионални органи в ЕС и на Европейската комисия - като всички те изявяват готовност да допринесат за допълнителното развитие и популяризирането на културните маршрути.
Посредством създаването на тематични туристически продукти в европейски мащаб Европейският съюз може да допринесе за разнообразяването на предлаганите възможности за туризъм и за улесняването на туристическите потоци в Европа.
Успоредно с участието си в конференцията, заместник-председателят Антонио Таяни съдейства за подписването от няколко държави-членки на ЕС на следните два меморандума за разбирателство във връзка със съвместното осъществяване на някои инициативи в областта на туризма:
-
Италия и Франция, към които вероятно скоро ще се присъединят Обединеното кралство и Швейцария, подписаха меморандум, с който поемат ангажимент за разработване на обща дългосрочна инициатива за опазването и популяризирането на културни маршрути, като се започне с "Via Francigena" - древен поклоннически маршрут от Кентърбъри до Рим;
-
Испания, Италия и Франция също се споразумяха за лого "Европейска страст" за съвместното предлагане на пазара на техните туристически продукти в държавите от групата BRIC (Бразилия, Русия, Индия и Китай).