Купувачите на луксозни имоти търсят по-големи жилища, пише в анализ на консултантска компания на пазара на имоти. Най-продаваните имоти от средно високия и високия сегмент от пазара са апартаменти с три спални (71% от всички реализирани сделки), следвани от апартаменти с две спални и къщи.
Най-често купувачите на луксозни имоти искат да подобрят жилищния си стандарт и да намерят дом, който по-добре отговаря на нуждите им. Именно затова те търсят по-просторни имоти, в които да има стая за всеки член от семейството.
Търсенето в този сегмент от пазара е предимно на жилища за собствено ползване (83% от всички сделки) спрямо значително по-малък дял на покупките с цел за инвестиция.
В луксозния сегмент от пазара цените за апартамент в София с две спални най-често са между 180 хил. евро и 230 хил. евро, показват данни на консултантската компания. За апартамент с три спални цените с в диапазона от 240 хил. евро до 300 хил. евро. Купувачите на къщи от редови тип, при които няколко еднакви къщи са построени в един затворен комплекс, дават от 320 хил. евро до 450 хил. евро. Средните цени на самостоятелните къщи са над 486 хил.
Наемите на апартамент с две спални в средно високия и високия сегмент от пазара най-често са между 1000 евро и 1300 евро на месец. За луксозен апартамент с три спални наемите са в диапазона от 1400 евро до 1700 евро. А наемите на къщи започват от 2150 евро.
Въпреки засиления интерес към луксозни имоти от чужденци, които пребивават за дълъг период от време в страната, преобладаващата част от покупките (над 80%) са от български граждани. Интересно е да се отбележи, че почти 86% от всички сделки се реализират без банково финансиране, въпреки неговата достъпност.
Предлагането на имоти от средно високия и високия сегмент от пазара нараства. Въпреки това продължава тенденцията на дефицит на луксозни жилища, които да отговарят на повишените критерии на купувачите. Затова нараства строителството на жилища, които да отговорят на търсенето. При проектите в строеж се запазва тенденцията за по-големи пространства за общо ползване от семейството (хол и трапезария), за обособяване на работно помещение (кабинет), както и за наличието на партерна тераса или двор/градина към имота.
Цените на строителните материали не нарастват толкова много, както през миналата година. Въпреки това много предприемачи предпочитат да продават завършени апартаменти, а не такива в строеж, защото цените им са по-високи и така реализират по-големи печалби.
Купувачите на луксозни имоти най-често използват пари в брой и не се интересуват какви са лихвите по кредитите, става ясно от анализ на консултантска компания. Пазарът на жилища от средно високия и високия сегмент от пазара ще продължи да бъде стабилен, тъй като търсенето на качествени жилища превишава предлагането.
Цените на луксозните имоти през следващите месеци ще се запазят около настоящите нива или леко ще нараснат, тъй като основното предлагане в този сегмент от пазара е от строителни предприемачи, а не от хора, които са вложили парите си в имот и искат да го продадат.
Има много хора с налични пари в брой, които търсят по-хубав дом за семейството си и бързо стигат до сделка след като намерят имот, който отговаря на изискванията им, без да взимат ипотечен кредит. Въпреки че повечето покупки на жилища от високия и средно високия сегмент от пазара са за лично ползване, високата инфлация е стимул за пазара, посочват консултантите. Много хора купуват луксозни имоти в опит да предпазят спестяванията си от високата инфлация. Така семейството им може да ползва луксозния имот, а при необходимост от пари в брой в бъдеще винаги могат да го продадат с печалба.