Къщи-убийци дебнат във Велико Търново

07.10.2009 | 09:26
по статията работи:
Най-голям е броят на порутените и полуразрушените стари къщи по ул. „Опълченска"
Къщи-убийци дебнат във Велико Търново

Десетки къщи в старата част на Велико Търново заплашват да се срутят върху главите на местните граждани и чуждите туристи. Много от тях отдавна са празни, имат собственици, които не ги поддържат, но и не дават на общината да ги разруши. Други пък са обявени за паметници на културата. За да бъдат направени каквито и да е промени или да бъдат разрушени, е необходимо съгласието на Националния институт за паметниците на културата.

Най-голям е броят на порутените и полуразрушените стари къщи по ул. „Опълченска", на входа на града откъм Русе, както и по емблематичната ул. „Гурко" и кв. "Вароша", пише в. "Монитор". Според експертите от общината към момента опасните сгради в старата столица са 30, като повечето от тях са на ул. „Опълченска", в старата част на града.

Повечето от къщите на улицата с борческото име са паянтови и кирпичени, на повече от 100 години. В някои от тях не живее никой. Други пък се обитават от 80-годишни баби и дядовци. Старците признават, че се страхуват да живеят в съборетините, които всеки момент могат да се превърнат в техен гроб. Но друг избор нямат.

Последният инцидент със стара къща в Търново е отпреди три дни, когато след падналия дъжд се срути покривът на т.нар. малък салон на читалище "Надежда". Много преди това да се случи, от читалищното настоятелство с писма до различните местни и централни държавни институции предупреждавали и искали средства за извършване на основен ремонт.

Оказало се обаче, че нито общината, нито Министерството на културата могат да отделят "огромната" сума от 20 хил. лв., за да подкрепят сградата, която на всичкото отгоре от 36 години е и паметник на културата. Заради изискването при ремонт на паметници на културата да има разрешение от НИПК много обекти така и са оставени да се разрушат.

Общината и културното министерство си прехвърлят отговорността за това кой трябва да стопанисва и да финансира ремонтите на сградите, обявени за паметници на културата. Такъв е и случаят със 140-годишното читалище "Надежда". А докато това става, през следващите месеци не само покривът на малкия салон, но и цялото читалище може да рухне.

Още когато моят дядо е бил 20-годишен младеж, е помагал за издигането й. Сигурно е на повече от 130-140 години. Частичен ремонт не я оправя. Трябва да се събори и да се издигне наново от основи. Но аз нямам пари за това. Пък и закога да я правя. На 72 години съм. Я имам още 2-3 годинки да поживея, я не. Синът ми с внуците живее в Америка. За какво да харча пари да строя къща, в която никой няма да живее", вдига рамене Димитър Иванов.

В съседство с бай Димитър живее 92-годишната баба Гана Маркова. Нейната къща е сравнително запазена, но в съседство други две са се наклонили силно към пътя. Старицата припомня, че за по-малко от година и половина на ул. „Опълченска" са паднали 4 къщи. Последната от тях - през юни.

„Всички сгради на ул. „Опълченска" от входа на Самоводската чаршия до метоха на Преображенския манастир трябва да бъдат съборени", категорични са експертите по градоустройство в община Велико Търново.

Сред особено опасните е внушителната сграда на най-стария търновски хотел „Цар Борис". Преди 100 години той е бил мястото, където са се събирали търновските първенци, за да бистрят политиката на чаша кафе или да потанцуват на вечерните соарета. От години обаче той е оставен да се саморазрушава. През последните десетина години бившият хотел се беше превърнал в свърталище на клошари. Явно обаче на скитниците също им е мил животът, защото от началото на тази година те също са напуснали порутения хотел.

И на ул."Гурко" проблемите са свързани с неясната собственост, липсващите наследници и липсата на добра съгласуваност и координация между общината и НИПК. През лятото една от най-емблематичните и стари къщи на „Гурко" се наложи да бъде съборена, след като посред бял ден в нея влетя камион с хляб и блокира за няколко дни движението по цялата улица. От 2007 г. Законът за устройство на територията даде възможност на общините сами да учредяват в своя полза ипотека върху опасните сгради и после по съдебен път да си търсят парите и правата от собствениците на самосъбарящите се постройки. Досега обаче няма учредена нито една ипотека в полза на община Велико Търново.

Освен че е необходимо съгласието на собствениците, събарянето не е никак евтино. За събарянето на старата къща на ул. „Гурко", в която през това лято се заби камион, общината е платила на строителна фирма 10 хил. лв.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Holiday Inn Sofia Добре дошли в най-новия 5-звезден хотел в София.
Интерлийз ЕАД Лизинг на оборудване, транспорни средства, леки автомобили и др.
Венто - К ООД Проектиране, изграждане, монтаж и продажба на вентилационни и климатични системи.
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Женевски конвенции
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Събеседване: - Защо искате да работите при нас? - Аз съм счетоводител, с 20 години стаж, както и голям опит! - Колко преви 2+2? - А колко трябва да прави? - Кога ви е удобно да започнете?
На този ден 30.04   311 г. – Римският император Галерий издава едикт, според който християните са законно признати в Римската империя. 1671 г. – Петър Зрински и Фран Кръсто...