Очакванията за развитието на китайската икономика не са изцяло мрачни. На това мнение е ръководителят на Международния валутен фонд (МВФ) Кристин Лагард. „Наистина трябва да отбележим, че нейното възстановяване е забавено“, допълва тя.
След като втората по-големина икономика бележеше годишно двуцифрено нарастване на брутния си вътрешен продукт (БВП) през десетилетия наред, тази година тя записа най-бавния си растеж за последните 25 години в размер на 7,4%. По-рано от правителството в азиатската страна обявиха, че прогнозират нарастване от 7%. Експертите на МВФ от своя страна залагат на такъв от 6,8% за тази година.
По думите на Лагард сериозен натиск върху Китай упражняват значителните промени в последно време в глобален мащаб. Тя допълва, че от голямо значение има и продължаващото адаптиране на пазарите към ниските цени на суровините.
Ръководителят на МВФ е на мнение, че властите в Пекин са на прав път с предприетите от тях промени. Според експерта желанието за преход от основана на износ икономика към такава на база на вътрешно потребление е положително. „Ние подкрепяме напълно усилията на страната“, допълва тя.
Кристин Лагард отбелязва значението на действията на Китай към по-ефективно управление на валутния курс на юана и на основните лихвени проценти. Според нея е необходимо азиатската държава да подобри комуникацията и връзката на икономиката си с останалата част на света.