Процедурата за избор на лекар или екип срещу заплащане е в полза на пациентите и не нарушава техните права. Това се казва в становище на Българския лекарски съюз (БЛС), адресирано към омбудсмана Константин Пенчев.
Становището на съсловната организация е в резултат на препоръки, направени от омбудсмана към министъра на здравеопазването Стефан Константинов. Разпоредбите на Наредбата за осъществяване на правото на достъп до медицинска помощ не противоречат на Конституцията, на законите на страната и на морално-етичните норми, според БЛС.
Правомощието задължава Правителството да регулира достъпа до медицинска помощ, включително и правото на болниците да определят цената за избор на лекар/екип за конкретна дейност, като тя не може да надхвърля 500 лева за избор на лекар, а на екип - 900 лева.
В този смисъл, регламентът се явява определящ за поведението и на пациентите, и на лекарите и е един от начините да се стимулират добрите екипи и добрите специалисти. Липсата на такъв регламент би попречило на пациентите да достигнат до избрания от тях лекар/екип и това би стимулирало плащането "на черно”, тоест отваряне на вратите за корупционни практики, посочват от БЛС.
Тези дни се очаква здравният министър Стефан Константинов и омбудсмана Константин Пенчев да обсъдят плюсовете и минусите на наредбата за избор на екип.